Nie zabijajcie dzieci! – list lekarzy do dyrektorów szpitali

10 godzin temu

Nie zabijajcie dzieci! Tak można streścić list, jaki wysłało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich do dyrektorów szpitali z oddziałami położniczymi i ginekologicznymi. To odpowiedź na proaborcyjne pisma, które po całej Polsce rozsyła Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ grozi szpitalom, które zignorują wytyczne Izabeli Leszczyny o aborcji.

Proaborcyjne pisma z NFZ

Na początku października br. dyrektorzy polskich szpitali otrzymali od NFZ przypomnienie o wytycznych Ministerstwa Zdrowia dotyczących zabijania nienarodzonych dzieci. W piśmie są także groźby nałożenia kary czy rozwiązaniu kontraktu, gdy lekarze nie podejmą się wykonania aborcji. W ten sposób NFZ naciska na wykonywanie aborcji z tzw. przesłanki psychiatrycznej. Jednocześnie ma problem z zapłatą placówkom medycznym za świadczenia nielimitowane czyli m.in. porody. Wynika z tego, iż dla ekipy Izabeli Leszczyny ważniejsza jest aborcja niż życie.

Nie życie, a śmierć

Szpitale są w katastrofalnej sytuacji: odwołują planowe zabiegi, zamykają oddziały, brakuje pieniędzy na programy lekowe. Niebawem zabraknie pieniędzy na pensje dla personelu. Wydaje się, iż celem Ministerstwa Zdrowia nie jest uzdrowienie służby zdrowia, ale jak największe żniwo śmierci wśród Polaków – tych najmniejszych i starszych.

List wsparcia za życiem

Katolickie stowarzyszenia medyczne przy wsparciu Fundacji Życie i Rodzina w dniu 7 października br. zwróciły się do dyrektorów szpitali w Polsce, aby nie zgadzali się na angażowanie w proceder aborcyjny degenerujący całą placówkę. Przytaczamy całość listu wsparcia dla dyrektorów szpitali zagrożonych utratą kontraktów z NFZ za odmowę mordowania dzieci.

***

List lekarzy do dyrektorów szpitali – pełna treść:

Szanowni Państwo, Dyrektorzy szpitali w Polsce!

Pragniemy Państwa wesprzeć w trudnej sytuacji z w jakiej znaleźliście się, po tym, jak Minister Zdrowia p. Izabela Leszczyna wydała dniu 14.05.2024r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki medycznej oraz w dniu 30.08.2024r. Wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży, na podstawie których każda placówka zdrowotna realizująca umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczącą leczenia szpitalnego w zakresie ginekologii i położnictwa będzie zobowiązana do zabijania nienarodzonych dzieci, na podstawie jednorazowego zaświadczenia o pogorszeniu się stanu zdrowia kobiety ciężarnej. Jednocześnie postanowiono w Wytycznych, iż uzyskiwanie dodatkowych orzeczeń lub opinii lekarzy albo organizowanie konsylium będzie traktowane jako ograniczenie dostępu do procedury aborcji, co będzie karane finansowo z ryzykiem zerwania umowy przez NFZ. Niektórzy dyrektorzy już zostali ukarani za działania w kierunku uściślenia rozpoznania choroby matki czy rozpoczęcie jej leczenia.

Aborcja nie jest leczeniem

Katolickie Stowarzyszenia Medyczne, w dniu 7.09.2024 r. we wspólnym stanowisku w formie listu do Ministra Zdrowia, zabrały głos w tej sprawie. Przesyłamy treść tego listu, do wykorzystania w obronie praw dyrektorów i personelu medycznego zatrudnionego w Waszych placówkach.

Uważamy, iż aborcja nigdy nie jest metodą leczenia ani środkiem przywrócenia zdrowia kobiecie a często pogarsza jej stan zdrowia zarówno fizycznego jak psychicznego.

Instytut Ordo Iuris przygotował analizę Wytycznych, w których wskazuje, iż nie są one źródłem prawa i nie są wiążące dla lekarzy-ginekologów jako nakaz określonego postępowania wobec kobiet w ciąży i ich dzieci. Wytyczne w sposób proaborcyjny i wadliwy interpretują wybrane przepisy pomijając obowiązujące lekarzy przepisy Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz Kodeksu Etyki Lekarskiej. Autor Wytycznych anonimowo zignorował fakt braku zmian prawa w Polsce w zakresie dopuszczalności aborcji i odpowiedzialności za nielegalne aborcje.

Wytyczne sprzeczne z Konstytucją

Nie zgadzajcie się Państwo na angażowanie kierownictwa szpitala oraz personelu w proceder aborcyjny degenerujący całą placówkę i zmniejszający determinację personelu w ratowaniu życia pacjentów we wszystkich oddziałach.

Rozporządzenie MZ narusza Art. 53 Konstytucji gwarantujący każdemu obywatelowi wolność sumienia. Wytyczne są sprzeczne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 października 2015 r. (sygn. akt K 12/14), który potwierdził, iż niezgodne z Konstytucją jest nie tylko zmuszanie personelu medycznego do uczestnictwa w aborcjach, ale też nakładanie obowiązku na lekarzy, by przekazywali informację, gdzie aborcję można wykonać. Zmuszanie dyrektorów szpitali do znajdowania pacjentce miejsc, gdzie może zabić dziecko narusza przysługującą im konstytucyjną wolność sumienia. „NFZ „kontraktując” świadczenia zdrowotne, nie powinien, przez narzucenie obowiązku wykonywania określonego świadczenia, jako warunku sine qua non zawarcia umowy, wymuszać wykonywania przez podmioty lecznicze świadczeń „wrażliwych moralnie”, a co za tym idzie – nie powinien wymuszać kształtowania personelu medycznego tych podmiotów według kryterium sumienia.”

Zagrożenie dla kobiet w ciąży

Wytyczne stwarzają ryzyko utrudnienia w dostępie do świadczeń medycznych dla kobiet ciężarnych w placówkach, które zostaną pozbawione kontraktu z NFZ, co narusza art. 68 Konstytucji. Nie może być podwójnych standardów dostępności do klauzuli sumienia w opiece nad pacjentem, odmiennych dla lekarzy – ordynatorów i dyrektorów szpitali. Art. 2 ust. 3 ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza mówi jasno, iż „za wykonywanie zawodu lekarza uważa się także kierowanie podmiotem leczniczym”.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w rezolucji nr 1763 z 7 października 2010 r. w sprawie prawa do sprzeciwu sumienia w ramach legalnej opieki medycznej wskazało, iż „żadna osoba, szpital lub instytucja nie mogą zostać prawnie przymuszone, pociągnięte do odpowiedzialności prawnej ani dyskryminowane z powodu odmowy przeprowadzenia, udzielenia asystowania lub podporządkowania się wykonaniu aborcji, spowodowania poronienia, przeprowadzenia eutanazji lub innego czynu, który mógłby spowodować śmierć zarodka ludzkiego lub embrionu z jakiegokolwiek powodu”.

Etyka zawodowa lekarzy psychiatrów

Mamy nadzieję, iż koleżanki i koledzy psychiatrzy zatrudnieni w Państwa szpitalach odpowiedzialnie, zgodnie z powołaniem lekarskim i zasadami etyki zawodowej podejdą do kwestii wydawania zaświadczeń mogących być wyrokami śmierci dla niewinnych dzieci a lekarze ginekolodzy- położnicy znajdą u Państwa kierujących szpitalami zrozumienie dla wolności ich sumień.

Polska Konstytucja daje Państwu jako Dyrektorom prawo aby rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane jako przepis centralnego organu państwowego, skierować do Trybunału Konstytucyjnego celem oceny zgodności tego przepisu z Konstytucją RP. Apelujemy abyście Państwo nie przyjmowali niesłusznie narzucanej kary finansowej i skorzystali z tego prawa wobec agresywnego ataku na życie i zdrowie polskich matek ich dzieci oraz sumienia lekarzy.

Naczelna Rada Lekarska przeciw Wytycznym

Naczelna Rada Lekarska także wypowiedziała się krytycznie wobec wytycznych Ministerstwa Zdrowia dotyczącego przeprowadzania zabiegów aborcji. „Tworzenie wytycznych dla lekarzy jest domeną wyłącznie lekarskich towarzystw naukowych i gremiów naukowych, natomiast wydanie ich przez Ministra Zdrowia może być odbierane jako próba wywarcia presji na środowisko lekarskie”

Życzymy Państwu sukcesów w trudnej i odpowiedzialnej misji kierowania szpitalami dla dobra pacjentów, których zdrowiem i życiem opiekuje się zatrudniony personel. Bardzo prosimy o życzliwą troskę o zdrowie i życie matek oraz ich nienarodzonych i już urodzonych dzieci.

Z poważaniem

  • dr n. med. Elżbieta Kortyczko, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (KSLP)
  • prof. Bogdan Chazan, Wiceprezes KSLP
  • prof. Jerzy Jurkiewicz, Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego KSLP
  • dr Grażyna Rybak, Prezes Oddziału Mazowieckiego KSLP (OM KSLP)
  • dr Andrzej Niemirski, Prezes Oddziału Ziemi Radomskiej KSLP
  • dr n. o. zdr. Tadeusz Wadas, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich
  • dr n. teolog. mgr Małgorzata Prusak, Prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski
  • dr n. med. Elżbieta Puacz, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Diagnostów Laboratoryjnych
  • dr n.med. Małgorzata Kępińska, delegat OM KSLP
  • dr Maria Kozera, Zarząd OM KSLP

Tekst: Aneta Zvarik/www.kslpmazowsze.pl

Idź do oryginalnego materiału