Nie unikniesz kontroli, nie wymigasz się od komornika. Nowy obowiązek wchodzi już za 3 miesiące

2 godzin temu

Kancelarie notarialne, prawnicy, a choćby rzecznik patentowy. Wszyscy będą musieli dostosować się do nowej rzeczywistości cyfrowej. Wchodzi bowiem w życie obowiązek korzystania z e-Doręczeń, który stopniowo obejmie wszystkie podmioty publiczne i prywatne. Docelowo może objąć wszystkich obywateli.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Mają one zapewnić prawnie wiążącą i jednocześnie szybką formę komunikacji elektronicznej między organami administracji publicznej, przedsiębiorstwami i obywatelami.

Harmonogram wdrażania e-Doręczeń, ustalony w lipcu tego roku, zakłada stopniowe obejmowanie obowiązkiem kolejnych grup podmiotów. Po kancelariach prawniczych, doradcach podatkowych, komornikach i notariuszach, przyjdzie czas na instytucje takie jak ZUS, NFZ i inne organy administracji publicznej. Docelowo, do 2026 roku, wszystkie podmioty publiczne i prywatne mają posiadać elektroniczne skrzynki do odbierania oficjalnej korespondencji. Choć na razie ministerstwo nie planuje obowiązku wprowadzenia tej formy komunikacji między urzędem a osobą prywatną, obywatele również mogą założyć skrzynkę do e-doręczeń dobrowolnie. Wtedy cała komunikacja z notariuszami, komornikami, sadami, adwokatami, ZUS-em czy Urzędem Skarbowym będzie prowadzona dzięki tej skrzynki i nie będzie trzeba czekać na awizo.

Warto zauważyć, iż Polska wyróżnia się na tle Unii Europejskiej konkurencyjnością rynku e-Doręczeń. W przeciwieństwie do większości państw UE (z wyjątkiem Włoch), w Polsce nie wyznaczono jednego dostawcy usługi. Daje to firmom możliwość wyboru rozwiązań najlepiej dopasowanych do ich potrzeb.

Eksperci podkreślają, iż e-Doręczenia mogą przynieść znaczące korzyści firmom, usprawniając procesy związane z korespondencją i przynosząc oszczędności finansowe. Natychmiastowe dostarczanie przesyłek i pełne monitorowanie procesu ma potencjał do znaczącego przyspieszenia i uproszczenia wielu procedur biznesowych.

Wdrożenie e-Doręczeń to kolejny krok w kierunku cyfryzacji polskiej administracji i biznesu. Choć może to początkowo stanowić wyzwanie dla niektórych podmiotów, w dłuższej perspektywie ma potencjał do znaczącego ulepszenia i przyspieszenia procesów komunikacyjnych w kraju.

Idź do oryginalnego materiału