2 maja to dzień, w którym Polska kieruje wzrok ku rodakom mieszkającym za granicą. Miliony Polaków rozsianych po świecie od pokoleń pielęgnują język, tradycję i tożsamość narodową. To właśnie im dedykowany jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto dumy, pamięci i wspólnoty ponad granicami. To także moment, by podziękować za ich niezłomne przywiązanie do ojczyzny, mimo dzielących nas kilometrów.

Fot. Shutterstock
Miliony Polaków, jedno serce
Na świecie żyje dziś ponad 20 milionów osób polskiego pochodzenia. Ich wkład w promowanie polskiej kultury, języka i wartości narodowych jest nie do przecenienia. To oni w najdalszych zakątkach świata pielęgnują pamięć o ojczyźnie, organizują polskie szkoły, chóry, festiwale i msze w rodzimym języku.
– Dziś dziękujemy wszystkim rodakom mieszkającym w różnych zakątkach świata za pielęgnowanie polskości, języka i tradycji – napisała Kancelaria Premiera RP w mediach społecznościowych, dołączając symboliczny plakat z flagami i datą 2 maja.
Święto uchwalone z wdzięczności
Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku. Obchodzony jest 2 maja – w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja i równocześnie ze Świętem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To czas refleksji nad jednością narodową i wspólnym dziedzictwem, niezależnie od miejsca zamieszkania.
To również dzień, który przypomina, iż Polska to nie tylko kraj między Odrą a Bugiem – to wspólnota wartości, historii i ludzi, którzy potrafią zachować tożsamość na emigracji.
Wspólnota ponad granicami
Polonia to nie tylko diaspora – to także ambasadorzy Polski na świecie. Ich działalność ma wpływ na postrzeganie kraju za granicą i wzmacnia więzi między narodami. W ten dzień warto przypomnieć, jak ważne jest wsparcie dla polskich szkół sobotnich, domów kultury czy inicjatyw lokalnych organizacji polonijnych.
W czasach globalnych wyzwań, to właśnie poczucie wspólnoty i wspólnej pamięci o korzeniach okazuje się największą siłą narodu.