Kilka dni wahałem się, czy opublikować ten film, nie mogłem w Internecie odnaleźć historii tego pyrzyckiego pomnika. Dziś wysłuchałem wykładu prof. Edwarda Rymara i jestem przekonany, iż Pomnik Wdzięczności powinien zostać usunięty. Dlaczego? Pomnik ten powstał na gruzach poprzedniego „Pomnika Wdzięczności”, który – cytując – „był pomnikiem radzieckim, nie budowali go Polacy z wdzięczności”. Budowę obecnego pomnika zlecono w 1981 roku, odsłonięty został w 1984 roku. Ówczesny komunistyczny wojewoda miał stwierdzić, iż jest to „monument ku czci żołnierzy Armii Radzieckiej”.
Komunistyczna władza w 1984 roku, czyli po krwawym stanie wojennym – na tablicy pod pomnikiem umieściła napis: „Wiecznej sławie poległym bohaterom 1941 – 1945” – i znów cytując: „piętno pomnika wskazywało na bohaterów wojny radzieckiej”. Dla sowieckich historyków II wojna światowa rozpoczęła się w 1941 roku. Takie fałszowanie historii pomija niemiecko-rosyjski Pakt Ribbentrop-Mołotow, pomija ludobójstwo polskiej inteligencji w Katyniu, pomija masowe wywózki na Syberię i śmierć tysięcy Polaków podczas katorżniczej pracy. W 1992 roku tablicę miał ktoś rozbić w odruchu sprawiedliwości społecznej.
➙ Pomnik „wdzięczności”, który znajduje się w Pyrzycach jest symbolem rosyjskiego imperializmu. Jest symbolem okupanta, którego ostatnie garnizony wojska wyjechały z Polski dopiero w latach ’90.
Jesteśmy suwerennym krajem, który ma własnych bohaterów i który nie musi i nie powinien czcić Sowietów, Rosjan – szczególnie dzisiaj. Na Ukrainie obserwujemy rzeź ludności cywilnej; morderstwa, gwałty (nawet na dzieciach!), niszczenie obiektów kultury, cmentarzy, grabieże. To samo robili sowieccy żołnierze względem ludności polskiej. Z szacunku dla polskich i ukraińskich ofiar powinniśmy usuwać takie pomniki z przestrzeni miejskiej.
Cieszy, iż podobnego zdania są radni miejscy z #Pyrzyce, na stronie Dwutygodnik Puls Powiatu Pyrzyckiego przedstawiono opinię Pani Burmistrz Marzeny Podzińskiej:
“Jestem zdania, iż w związku z wojną w Ukrainie, już nigdy, nikt nie będzie obchodził żadnych uroczystości w tym miejscu, które kojarzy się dziś nam z armią rosyjską i napaścią Rosji na Ukrainę. Należy więc pomyśleć o nowym miejscu (pomniku), które zostanie zaakceptowane przez większość mieszkańców Gminy Pyrzyce. Może to być pomnik wybudowany na miejscu wyburzonego Pomnika Pamięci. Podczas najbliższych konsultacji z radnymi będę chciała ten problem poruszyć, a następnie przeprowadzić w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami”.
Zapytana o przyszłość Pomnika Pamięci burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska odpowiedziała – ”Spotkanie z radnymi odbyło się 5 kwietnia, obecni radni uznali wyburzenie pomnika za zasadne. Mimo tej akceptacji uznałam, iż przeprowadzę konsultacje społeczne na temat przeszłości Pomnika Pamięci, które ogłoszę po 10 kwietnia”
Jako prezes fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu działającej na terenie Pomorza Zachodniego, w tym w Pyrzycach, skieruję do Pani Burmistrz i do radnych Pyrzyc petycję z prośbą o usunięcie tego pomnika.