Radny Rady Miejskiej w Koronowie Adam Brona wystosował wniosek o utworzenie w Koronowie warsztatu terapii zajęciowej. Zgody nie wyraził jednak burmistrz Patryk Mikołajewski.
– Z istniejącego w Koronowie Zespołu Szkół, który jest jednym z dwóch takich jednostek na terenie powiatu bydgoskiego, korzystają uczniowie z gmin Koronowo, Dobrcz, Osielsko oraz Sicienko – podkreśla Adam Brona. – Niestety już jako absolwenci często skazani są na wykluczenie społeczne i zawodowe nie mając możliwości dalszego rozwoju – dodaje radny.
Podobną interpelację – tym razem do władz powiatu – złożył radny Powiatu Bydgoskiego Piotr Jagielski. – Utworzenie warsztatu terapii zajęciowej w Koronowie zdecydowanie przyczyni się do wsparcia procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób tego potrzebujących – argumentuje radny Jagielski.
Potrzebę utworzenia warsztatu sygnalizują zarówno nauczyciele jak i rodzice uczniów. Jako przykład podają Solec Kujawski, gdzie takie warsztaty funkcjonują.
– Warsztat terapii zajęciowej oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia – wyjaśnia starosta bydgoski Piotr Kozłowski. – W przypadku uznania potrzeb utworzenia warsztatu terapii zajęciowej przez Gminę Koronowo konieczne jest ustalenie planu realizacji powyższego przedsięwzięcia wraz z jego kosztami zgodnego z wytycznymi wskazanymi w wyżej wymienionych przepisach. Powyższe powinno być przedmiotem ustaleń pomiędzy Samorządem Gminnym a Samorządem Powiatowym – dodaje Kozłowski.
I na tym sprawa wydaje się być zakończona, bo negatywnie do całej sprawy odniósł się burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. – Władze Gminy zdają sobie sprawę, iż działania na rzecz osób o ograniczonej sprawności nie mogą zawężać się do świadczeń rehabilitacyjnych, opiekuńczych, leczniczych czy socjalnych – podkreśla Patryk Mikołajewski. – Winny także dążyć do stworzenia im warunków umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym. Niestety na ten moment Gmina Koronowo nie posiada w swoich zasobach nieruchomości, która spełniałaby normy wymagane do prowadzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej i mogłaby zostać przeznaczona na potrzeby tego rodzaju działalności – dodaje Mikołajewski.
Jednocześnie Mikołajewski podaje, iż na terenie gminy działa Koronowskie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej, które od kilkunastu lat realizuje zadanie publiczne „Klub dla Dobra Wspólnego”. Zadanie to jest skierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stowarzyszenie korzysta z dotacji przekazanej przez Gminę Koronowo.