We wtorek Rada Kantonów, izba wyższa szwajcarskiego parlamentu, odrzuciła poprawkę do ustawy, która pozwalałaby na reeksport broni wyprodukowanej w tym kraju np. na Ukrainę.
Obecnie obowiązujące w Szwajcarii przepisy nie pozwalają na eksport amunicji i uzbrojenia do państw będących stroną konfliktów zbrojnych. Natomiast reeksport szwajcarskiej broni i amunicji, przez państwa, które je wcześniej nabyły, może się odbywać wyłącznie za zgodą rządu Szwajcarii.
Rada Kantonów dyskutowała we wtorek poprawkę, w ramach której wymóg ten nie musiałby być respektowany w przypadku sprzedaży uzbrojenia państwom mającym systemy kontroli eksportu broni. Poprawki do „ustawy federalnej o podstawach i warunkach współpracy wojskowej i technicznej z państwami obcymi” zostały jednak odrzucone.
Przeciwnicy liberalizacji eksportu broni oskarżyli autora poprawki -Thierry’ego Burkarta (przewodniczącego Partii Liberalnej, FDP), iż działa jako lobbysta producentów broni. Burkart potwierdził to pośrednio przyznając, iż jego poprawki mają na celu zachowanie pozycji szwajcarskiego koncernu zbrojeniowego MIC, ponieważ w jego ocenie „wiele państw po prostu nie chce już kupować szwajcarskiej broni i amunicji, zwłaszcza jeżeli muszą udawać się do Berna za każdym razem, gdy chcą reeksportu do innych państw.”
W ostatnich miesiącach Szwajcaria odrzucała wnioski Niemiec, Danii i Czech, które chciały reeksportować zakupioną wcześniej od firm szwajcarskich amunicję, m.in. na Ukrainę.
/red/