Prezydent Andrzej Duda podpisał kluczową nowelizację ustawy tytoniowej, która nałożyła m.in. kolejne ograniczenia dla e-papierosów. Nowelizacja wprowadza zakaz sprzedaży aromatyzowanych podgrzewanych wyrobów tytoniowych. To jednak nie koniec zmian – rząd intensywnie pracuje nad kolejnymi regulacjami, które obejmą e-papierosy (również beznikotynowe), jednorazowe e-papierosy oraz woreczki nikotynowe, celując w ochronę zdrowia, zwłaszcza osób nieletnich.
Zakaz sprzedaży aromatyzowanych wkładów do podgrzewania tytoniu. Co mówi nowa ustawa?
Prezydent RP złożył podpis pod nowelizacją Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. najważniejsze postanowienie to zakaz wprowadzania do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie, np. mentolowym czy owocowym (jak truskawka, banan, wiśnia). To kolejne ograniczenia dla e-papierosów, które nakłada rząd.
Celem nowelizacji jest implementacja dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2022/2100, która zniosła zwolnienia dla tych produktów na poziomie unijnym. Producenci i sprzedawcy mają 9 miesięcy od wejścia ustawy w życie na dostosowanie się do nowych regulacji i wyprzedanie zapasów. Ustawa zacznie obowiązywać jeszcze w kwietniu.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada dalsze ograniczenia
Podpisana ustawa to pierwszy z trzech zapowiadanych aktów prawnych mających na celu ograniczenie dostępu do wyrobów nikotynowych. W przygotowaniu są dwie kolejne nowelizacje ustawy tytoniowej.
Pierwsza z nich zakłada całkowity zakaz jednorazowych e-papierosów i smakowych woreczków nikotynowych. Zakłada ona m.in. zakaz sprzedaży wszystkich jednorazowych e-papierosów, niezależnie od zawartości nikotyny. MZ alarmuje, iż są one bramą do nałogu dla młodzieży. Ponadto niedostępne w sprzedaży będą też aromatyzowane woreczki nikotynowe
Kolejny projekt zakłada regulację rynku wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych. Wśród zmian, MZ zapowiada zakaz sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia, choćby tych bez nikotyny. Produktów nie będzie można kupić też przez internet lub w automacie. Producenci nie będą mogli reklamować tych produktów. W zapisach Ustawy znajdą się również ograniczenia w miejscu stosowania tych wyrobów, analogicznie do papierosów – nie będzie można ich używać w miejscach publicznych.
Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów i jest w tej chwili notyfikowany w Komisji Europejskiej (termin mija 28 kwietnia 2025 r.). Następnie trafi do Sejmu. Przewiduje się wejście w życie 14 dni po ogłoszeniu, z 6-miesięcznym okresem przejściowym.
Dlaczego zmiany są konieczne? Ochrona zdrowia publicznego priorytetem
Ustawodawca, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, reaguje na dynamiczne zmiany na rynku wyrobów nikotynowych. Głównym celem jest ochrona zdrowia publicznego, a w szczególności:
- Ograniczenie dostępu nieletnich: Atrakcyjne, owocowe i słodkie smaki (jak wskazuje WHO) znacząco zwiększają ryzyko inicjacji nikotynowej wśród młodzieży.
- Zmniejszenie atrakcyjności produktów: Zakaz aromatów i ograniczenia w promocji mają zniechęcić do sięgania po te wyroby.
- Kontrola nad nowymi produktami: Regulacja rynku e-papierosów beznikotynowych i woreczków nikotynowych ma na celu objęcie ich analogicznymi restrykcjami jak tradycyjne wyroby tytoniowe.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania