Nowe rezerwaty w województwie opolskim. Jeden miał być znacznie większy

5 dni temu

Cztery nowe rezerwaty w województwie opolskim powstały z inicjatywy Lasów Państwowych. Jednostka ta w ramach obchodów stulecia istnienia postanowiła utworzyć bądź powiększyć co najmniej sto rezerwatów w całej Polsce. Tym, co je wyróżnia, to przyroda zachowana w stanie naturalnym lub zmienionym tylko nieznacznie.

Nowe rezerwaty w województwie opolskim. „Mańkowice” miały być większe

Największą nową ostoją dzikiej przyrody w regionie jest rezerwat „Mańkowice”. Sąsiaduje z wsią o tej nazwie w powiecie nyskim. Występują tam głównie dęby i jesiony, zwykle już dosyć wiekowe. Charakteryzuje się dobrze zachowanym runem, na którym masowo występują śnieżyczka przebiśnieg i czosnek niedźwiedzi.

„Mańkowice” ma blisko 110 hektarów powierzchni. Jak zauważa Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze, to od dzisiaj drugi największy rezerwaty przyrody w regionie. Większy jest tylko „Narok”, powstały w minionym roku.

Ale przyrodnicy przypominają, iż pierwotne plany, sięgające jeszcze połowy lat 90., były bardziej ambitne. Rezerwat ten miał mieć około 240 ha powierzchni. Dlaczego jest więc o ponad połowę mniejszy? Powód to gospodarka leśna – czyli wycinki – wskutek których spora część lasu utraciła wartość przyrodniczą.

Nowe rezerwaty w województwie opolskim – Mańkowice. Nie brak tu sporych obszarów, na których rośnie czosnek niedźwiedzi. Fot. OTP /Łukasz Berlik

Przyrodnicy będą zabiegać o kolejne rezerwaty

Nowe rezerwaty w województwie opolskim obejmują jeszcze trzy tereny ochrony przyrody. Rezerwat „Kania” powstał dolinie Prosny w rejonie wsi Borek w powiecie kluczborskim. Zajmuje obszar 74 hektarów, a jego wyróżnikiem jest jeden z najlepiej zachowanych w woj. opolskim olsów porzeczkowych.

Pozostałe nowe rezerwaty w województwie opolskim powstały w powiecie oleskim. „Osieczyńskie Modrzewie” w gminie Zębowice zajmują obszar blisko 70 hektarów. Zewsząd otaczają go lasy, główne bukowe.

„Kozłowickie Grądy” to najmniejsza z nowych ostoi przyrody. Zajmuje 31,5 ha i jest w gminie Gorzów Śląski. Charakteryzują go dobrze zachowane siedliska leśne wzdłuż potoków tworzących niewielkie, ale dobrze wykształcone doliny. Wśród drzew dominują dęby uzupełnione przez graby, jawory i buki.

Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze cieszy się z rosnącej liczby rezerwatów przyrody. w tej chwili na terenie woj. opolskiego mamy ich 45. Przyrodnicy przypominają, iż na ustanowienie czeka kilkadziesiąt kolejnych. Deklarują zabiegi o przyspieszenie związanych z tym procesów. Po to, aby nie było podobnych sytuacji, jak z rezerwatem „Mankowice”. Albo aby tereny, na których wedle planów sprzed około 30 miały być nowe rezerwaty w województwie opolskim teraz się do tego nie nadają, ponieważ wskutek działalności człowieka utraciły wartość przyrodniczą.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału