"Netanjahu zwiedza niedawno zajęte terytorium Syrii (WIDEO) Premier Izraela wygłosił przemówienie ze szczytu góry Hermon, obiecując „pozostać w tym ważnym miejscu”"

grazynarebeca.blogspot.com 5 dni temu

Premier Benjamin Netanjahu odwiedza izraelskie siły w strefie buforowej w Syrii, 17 grudnia 2024 r. © Biuro Prasowe Rządu Izraela za pośrednictwem AP


Premier Benjamin Netanjahu powiedział, iż izraelskie siły pozostaną w strefie buforowej na nowo zajętym terytorium Syrii, dopóki nie zostanie zawarte porozumienie z Damaszkiem, „które zapewni bezpieczeństwo Izraela”.
W towarzystwie ministra obrony Israela Katza, szefa sztabu Sił Obronnych Izraela, generała porucznika Herzi Haleviego i innych wysokich rangą urzędników wojskowych, Netanjahu odwiedził we wtorek strategiczny szczyt górski w Syrii, tuż na północ od okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan.

Izrael wysłał wojska, aby przejąć kontrolę nad tym obszarem pośród chaosu po upadku rządu Baszara al-Asada na początku tego miesiąca. „Jestem tutaj na szczycie góry Hermon ze starszymi dowódcami, aby ocenić sytuację i ustalić najlepsze porozumienie, które zapewni nasze bezpieczeństwo”, powiedział Netanjahu w przemówieniu wideo udostępnionym na wszystkich jego kontach w mediach społecznościowych w wielu językach. Stojąc na najwyższym szczycie w okolicy, izraelski przywódca rozmyślał o swojej przeszłości, mówiąc:
„Byłem tu 53 lata temu jako żołnierz.
Miejsce się nie zmieniło, ale jego znaczenie dla naszego bezpieczeństwa znacznie wzrosło”.

Katz podkreślił strategiczne znaczenie Góry Hermon, zauważając, iż zapewnia ona najważniejsze możliwości nadzoru w celu monitorowania działań Hezbollahu w libańskiej Dolinie Bekaa. Wzgórza Golan, wcześniej część syryjskiej prowincji Kunajtira, zostały zajęte przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. i jednostronnie zaanektowane w 1981 r.

Roszczenia Zachodniej Jerozolimy do tego regionu zostały odrzucone przez społeczność międzynarodową, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, które oficjalnie uznały suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan w 2019 r. za prezydenta Donalda Trumpa. Narody Zjednoczone i kilka państw arabskich potępiły ostatnią inwazję Izraela na terytorium Syrii, a rzecznik ONZ stwierdził, iż okupacja pozostaje okupacją, niezależnie od jej czasu trwania. Rosja również wyraziła zaniepokojenie działaniami Izraela.

Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow ostrzegł w poniedziałek, aby „gorący ludzie” w Zachodniej Jerozolimie nie byli „upojeni możliwościami” przedstawionymi przez kryzys w Syrii.

Podkreślił, iż aneksja Wzgórz Golan jest „absolutnie niedopuszczalna” i wezwał Izrael do pełnego wdrożenia porozumienia o wycofaniu z 1974 r. Upadek rządu Assada stworzył próżnię władzy w Syrii, a kontrolę nad nią przejęła grupa powstańcza Hayat Tahrir al-Sham (HTS).

Przywódcy HTS skrytykowali rozszerzoną obecność wojskową Izraela, ale stwierdzili, iż nie dążą do konfliktu z Zachodnią Jerozolimą. Izrael „nie interweniuje w to, co dzieje się w Syrii” i „nie ma zamiaru administrować Syrią”, powiedział wcześniej szef sztabu IDF Halevi.

Jednak nalegał, iż po upadku armii syryjskiej Izrael musi zapewnić, iż „skrajne elementy terrorystyczne nie osiedlą się blisko naszej granicy”. Oprócz działań na Wzgórzach Golan, Siły Obronne Izraela zbombardowały lotniska, baterie dział przeciwlotniczych i składy broni w całej Syrii, aby zapobiec przedostaniu się broni do rąk HTS i innych grup zbrojnych, z których niektóre są wspierane przez Turcję.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/609506-israel-netanyayhu-syria-territory/

Idź do oryginalnego materiału