Amoniak, metan czy wodór? Jak powinna wyglądać droga do dekarbonizacji przemysłu? Skąd pozyskać zieloną i czystą energię? Jaką rolę w transformacji energetycznej odegra biały i zielony wodór, co z atomem? O tym więcej porozmawiamy na konferencji Nowa Energia dla Przemysłu. Nośniki Energii, która odbędzie się 20-21 maja br. w Warszawie.
Zielone nośniki energii – fundament dekarbonizacji
W obliczu konieczności osiągnięcia 55 proc. redukcji emisji CO₂ do 2030 r., kluczową kwestią staje się wybór adekwatnej ścieżki dekarbonizacji. Wodór – zarówno biały, jak i zielony – biometan, amoniak czy energia jądrowa będą analizowane jako możliwe rozwiązania transformacji energetycznej polskiego przemysłu.
W programie znajdzie się debata pt. Zeroemisyjna Polska? Synergie gospodarki i systemu energetycznego, moderowana przez Andrzeja Sikorę z Instytutu Studiów Energetycznych. Uczestnicy poruszą m.in. temat roli wodoru i amoniaku w polskim systemie energetycznym, strategii dekarbonizacji, bezpieczeństwa energetycznego i inwestycji w zielone technologie.
Przemysł wobec nowych wyzwań
Nie zabraknie też eksperckich prelekcji, które pokażą konkretne przykłady wdrażania niskoemisyjnych rozwiązań:
- Szymon Walkowski z Rafinerii Gdańskiej opowie o wpływie transformacji energetycznej na konkurencyjność przemysłu.
- Henryk Kubiczek z Grupy Azoty przedstawi wyzwania i perspektywy wykorzystania wodoru niskoemisyjnego w przemyśle.
- Wojciech Adamczyk z Politechniki Śląskiej poruszy temat amoniaku jako nośnika energii w ciepłownictwie.
- Piotr Mikusek z Grupy Azoty przeanalizuje wpływ regulacji unijnych na przyszłość przemysłu w kontekście raportu Mario Draghiego.
Eksperci o przyszłości polskiej energetyki
W części wywiadowej poruszone zostaną strategiczne pytania: Czy atom to szansa dla przemysłu? Czy Polska jest gotowa na pełne wykorzystanie potencjału biometanu i biogazu? Wśród zaproszonych gości są m.in.:
- Tomoho Umeda, prezes Hynfra P.S.A, który opowie o roli metanu, wodoru i amoniaku w dekarbonizacji przemysłu,
- Wacław Gudowski z ORLEN Synthos Green Energy i przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu, którzy podejmą temat przyszłości atomu w Polsce,
- przedstawiciel zarządu Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu, który przybliży potencjał bioenergetyki.
Konferencja Nowa Energia dla Przemysłu. Nośniki Energii: silne zaplecze eksperckie
Wysoki poziom merytoryczny konferencji potwierdzają liczne patronaty branżowe i naukowe, m.in.:
Rafineria Gdańska, Instytut Studiów Energetycznych, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Polskie Stowarzyszenie Wodoru i Ogniw Paliwowych, Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH, Izba Gospodarcza Biogazu i Biometanu oraz Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska.
Więcej informacji, pełny program i rejestracja dostępne są na stronie wydarzenia.
źródło: informacja prasowa BMP