Kilka dni temu Sławomir Mentzen zaprosił obu kandydatów, którzy przeszli do drugiej tury wyborów – Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej oraz Karola Nawrockiego, wspieranego przez PiS – do udziału w rozmowie na swoim kanale na YouTube. Zaproponował im także podpisanie deklaracji, która mogłaby pomóc jego wyborcom zdecydować, na którego z nich oddać głos. Spotkanie Mentzena z Rafałem Trzaskowskim zaplanowano na sobotę.
Co zadeklarował Nawrocki?
Karol Nawrocki jeszcze przed spotkaniem z Sławomirem Mentzenem, które odbyło się w czwartek po południu, ogłosił gotowość podpisania zaproponowanej przez niego deklaracji. Dokument zawiera osiem punktów, w których Nawrocki zobowiązuje się m.in. do niepodpisywania ustaw podnoszących podatki, ograniczających obrót gotówką czy wolność słowa, oraz do obrony polskiej waluty.
Nawrocki, podpisując deklarację Mentzena, zobowiązał się, iż jako prezydent m.in. nie dopuści do wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę ani nie poprze akcesji tego kraju do NATO. Zadeklarował także sprzeciw wobec podnoszenia podatków, ograniczania dostępu do broni, przekazywania kompetencji UE, przyjęcia euro i ograniczania wolności słowa. Podkreślił, iż będzie bronić polskiego złotego i skrytykował tzw. ustawę o mowie nienawiści, oceniając, iż powinna zostać odrzucona.
Kandydat partii PiS wyraził sprzeciw wobec przekazywania UE kompetencji dotyczących rolnictwa, lasów i edukacji, a także idei wspólnej europejskiej armii. Zapowiedział, iż nie podpisze traktatów prowadzących do federalizacji UE. Poparł powstanie fabryk broni jako elementu bezpieczeństwa i zadeklarował, iż jako prezydent podpisałby ustawę liberalizującą produkcję broni.
Ustawki i mieszkanie Pana Jerzego
Nawrocki odniósł się też do krytyki Mentzena dotyczącej swojego nagrania biograficznego, tłumacząc, iż pochodzi z gdańskiego blokowiska i miał typowe dzieciństwo lat 90. Mentzen zasugerował, iż Nawrocki mógłby zyskać sympatię młodych, mówiąc otwarcie o swojej przeszłości jako kibic, w tym o bójkach stadionowych.
W rozmowie z Mentzenem kandydat odniósł się także do kontrowersji wokół zakupu kawalerki w Gdańsku od Jerzego Ż. Według jego wersji umowa notarialna została podpisana w 2017 roku, ale wcześniejsza umowa przedwstępna pochodzi z 2011 roku, gdy sprzedający przebywał w areszcie.
Mentzen wyraził wątpliwość, czy młody urzędnik miał wtedy 120 tys. zł, ale Nawrocki wyjaśnił, iż sposób przekazania pieniędzy był ustalony między stronami, a sprzedający nigdy nie zakwestionował zapłaty. Podkreślił, iż nie miał wtedy tej kwoty i iż Jerzy Ż. darzył go zaufaniem. Nie potrafił jednak wyjaśnić, czemu nie zawarli innej formy umowy.
Nawrocki przyznał, iż wprowadzenie Nowego Ładu było błędem, skrytykował Zielony Ład i sprzeciwił się przyjmowaniu islamskich imigrantów. Odciął się też od postulatów tzw. piątki dla zwierząt. W sprawie pandemicznych restrykcji uznał, iż decyzje te wymagają szerszej analizy, ale sam nie zamykałby kościołów ani siłowni. W ankiecie na zakończenie rozmowy 61% widzów uznało, iż przekonał ich do oddania na niego głosu.
Sprzeczności z programem PiS
Dyskusja polityków wywołała duże poruszenie w mediach społecznościowych. W licznych komentarzach pojawia się zarzut, iż Nawrocki niemal całkowicie odciął się od polityki PiS, by przypodobać się elektoratowi Konfederacji.
Jak napisał Adrian Zandeberg:
Przeciwko katastralnemu i progresywnym podatkom, na kolanach przed darwinizmem gospodarczym. Pełne odcięcie od polityki Lecha Kaczyńskiego. Tak, panie Mentzen! Jak pan sobie życzy, panie Mentzen? Może herbatki z cytrynką, panie Mentzen? Smutny to był pogrzeb prospołecznego PiS-u.
Zaprawdę, zaprawdę Karolu powiadam ci, nim słońce zgaśnie 13 razy się mnie wyprzesz – Jarek – napisał na portalu X Roman Giertych.
Krzysztof Brejza stwierdził:
Też macie takie wrażenie, iż Nawrocki u Mentzena z minuty na minutę gaśnie i świadomość walenia w PiS i Kaczyńskiego w każdej odpowiedzi lekko zaczyna go stresować…
Dziennikarz Patryk Słowik pisał z kolei o braku szacunku Nawrockiego do samego siebie:
Nawrocki u Mentzena wyglądał jak petent, który bardzo chce załatwić jakąś sprawę, choćby kosztem szacunku do samego siebie. Mentzen ugrywa na tej sytuacji, ile tylko się da. Nawrocki prawdopodobnie też ugra, wyborcy Mentzena w większości prawdopodobnie ten hołd docenią.