Rafał Trzaskowski ma największe szanse na prezydenturę, ale dystans między nim a Karolem Nawrockim zmniejsza się - wynika z sondażu United Surveys dla "Wirtualnej Polski". Kandydat popierany przez PiS jako jedyny ze wszystkich polityków startujących w wyborach zanotował wzrost poparcia - czytamy.
Jak wynika z sondażu, na najlepszy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich może liczyć kandydat KO Rafał Trzaskowski, na którego chce zagłosować 36,9 proc. badanych (spadek o 3,5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem, przeprowadzonym 22-24 listopada).
"Z kolei popierany przez PiS Karol Nawrocki może liczyć na 30,3 proc. głosów. Prezes IPN zanotował tym samym wzrost poparcia aż o 5,8 pkt proc. Na podium znalazłby się też marszałek Sejmu Szymon Hołownia z wynikiem 7,9 proc. (spadek o 1,3 pkt proc.)" - pisze "WP".
Tuż za nim uplasowałby się jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen, na którego głos chce oddać 7,3 proc. badanych. Jak zaznacza portal, polityk ten zanotował jednak duży spadek - o 3,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania i stracił miejsce na podium.
"Lewica wciąż oficjalnie nie przedstawiła swojego kandydata, jednak Polityka Insight informuje, iż prawdopodobnie będzie nią wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat (stąd jej udział w badaniu). W sondażu United Surveys dla WP zanotowała ona 4,8 proc. poparcia" - zaznacza "Wirtualna Polska". Jak informuje, z kolei poseł Marek Jakubiak mógłby liczyć na 0,5 proc. głosów (spadek o 1,7 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu).
Kto zwycięża w drugiej turze?
"Takie wyniki zagwarantowałyby drugą turę, w której zmierzyliby się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.
Jak wynika z sondażu, największe szanse na prezydenturę ma Trzaskowski, na którego chęć oddania głosu w drugiej turze zadeklarowało 50,3 proc. badanych. Na Karola Nawrockiego chce zagłosować 41,2 proc" - czytamy w WP.
Według portalu w porównaniu z badaniem w listopadzie, wyniki Trzaskowskiego są niższe o 5,6 pkt proc., z kolei Nawrockiego - wyższe o 7,5 pkt proc.".
Badanie United Surveys dla "Wirtualnej Polski" zostało zrealizowane 6-8 grudnia br. metodą CATI and CAWI na próbie 1000 osób.
PAP