Naukowczynie z UWr zbadają jak produkować żywność w miastach

1 dzień temu
Czas2 min

W roku 2024 Uniwersytet Wrocławski otrzymał prestiżowy grant w ramach międzynarodowego konkursu DUT call 2022, który ogłoszono w ramach współfinansowanego partnerstwa Horyzont Europa Driving Urban Transitions. Uczestniczy w nim 27 państw europejskich, w tym również Polska. Zadaniem konkursu jest wspieranie międzynarodowych projektów badawczych dotyczących wyzwań z jakimi mierzą się współczesne miasta.

Wyłoniony w ramach konkursu DUT call 2022 projekt: „Produkcja i zaopatrzenie w żywność za pośrednictwem systemów miejskich o obiegu zamkniętym w europejskich miastach” [akronim: FOCUSE] realizowany jest przez multidyscyplinarny zespół naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: dr inż. Anna Zaręba (kierownik projektu na UWr) oraz dr hab. Alicja Krzemińska z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego, a finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Kwota przyznana UWR wynosi 1 125 906,50 PLN. Projekt trwa trzy lata, tj. od 1.02.2024 r. do 31.01.2027 r. Partnerami Uniwersytetu Wrocławskiego w tym projekcie są: Universidad Autonoma de Barcelona, Alma Mater Studiorum-Universita di Bologna, Invest Stockholm Business Region AB, KTH-Kungliga Tekniska Hoegskolan, Gronska Statsolding 365 AB, Skelleftea Kommun, a co-partnerem Uniwersytetu Wrocławskiego jest Miasto Wrocław. Liderem w projekcie jest IVL Sweden. Projekt jest realizowany wspólnie z miastami: Wrocław, Sztokholm i Skelleftea.

Tematyka projektu bezpośrednio wpisuje się w Priorytetowy Obszar Badawczy Uniwersytetu Wrocławskiego „Człowiek-miasto i środowisko” i obejmuje wieloaspektowe badania dotyczące ważnego dla społeczeństwa problemu produkcji żywności w tkance miejskiej przy zrównoważonym wykorzystaniu zasobów środowiska i zastosowaniu gospodarki bezodpadowej. Badania te mają znaczenie międzynarodowe i międzysektorowe w tworzeniu modelowych nowych gałęzi usług ekosystemowych niezbędnych do funkcjonowania miast z niskim śladem węglowym i wodnym.

Projekt ma najważniejsze znaczenie dla rozwoju dyscypliny naukowej geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, koncentrując się na systemach zarządzania miejscowego w oparciu o modele rolnictwa miejskiego o obiegu zamkniętym i stwarzając nowe możliwości zbadania wykorzystania obszarów miejskich pod kątem zwiększania ich samowystarczalności, co stanowi jedną z przesłanek racjonalnej gospodarki przestrzennej. Badania opierają̨ się̨ na modelach miejskiej gospodarki o zamkniętym obiegu wprowadzonych na przykładach zróżnicowanych krajobrazów miejskich w czterech krajach.

Celem prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jest znalezienie wielowymiarowych, optymalnych, jak również utylitarnych modeli strategicznych i scenariuszy dla miejskich systemów żywnościowych o obiegu zamkniętym w celu dostosowania miast do zmian klimatu i zakłóceń w dostawach żywności na przykładach miast z rożnych stref klimatycznych: Sztokholm, Skellefteå/ Szwecja, Wrocław / Polska, Bolonia /Włochy) i Barcelona / Hiszpania w rożnych skalach planowania przestrzennego (planowanie regionalne i miejskie) oraz w rożnych kontekstach przestrzennych.

W Polsce obszar badań obejmuje dzielnice mieszkaniowe Wrocławia: Muchobór oraz Przedmieście Oławskie i Nadodrze, na których koncentrują się w tej chwili działania rewitalizacyjne władz miasta. Badania we Wrocławiu oparte na różnych kontekstach wieloskalowych i przestrzennych pomogą zidentyfikować schemat działań polegających na wdrażaniu, ocenie i klasyfikacji funkcjonalnej rolnictwa miejskiego w obiegu zamkniętym z wykorzystaniem zrównoważonych zasobów energetycznych i wodnych, co pozwoli uzyskać w efekcie stabilny ekologicznie system miejski odporny na zmiany klimatu.

Pomóż w realizacji projektu!

Naukowczynie zachęcają do wypełnienia dwóch ankiet dotyczących Państwa preferencji żywieniowych oraz produkcji żywności w mieście. Ankiety są anonimowe, a ich wypełnienie zajmie tylko 3-5 minut. Państwa głos ma znaczenie! Pomoże to lepiej zrozumieć system input/output związany z zaopatrzeniem i produkcją żywności w mieście i pozwoli również na lepsze i bardziej efektywne planowanie przestrzeni naszych miast.

Ankiety dostępne są na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: Uniwersytet Wrocławski

Idź do oryginalnego materiału