"Naukowcy znaleźli najstarszą na świecie kapsułę czasu z 1726 roku w żarówce Church Spire - oto, co jest w środku"

grazynarebeca.blogspot.com 1 rok temu

AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, PAŹ 03, 2023 - 09:30 AM

Autor: Michael Wing za pośrednictwem The Epoch Times (podkreślenie nasze),



Prawie 300 lat temu ktoś wszczepił coś, co w tej chwili może być najstarszą kapsułą czasu w świecie, ukrytą wysoko na ciężarnym zwieńczeniu iglicy kościoła w Polsce.



(Tło: dzięki uprzejmości Marcina Pechacza; Lewa górna wstawka: Zrzut ekranu/Googlemaps; Lewa dolna wstawka: dzięki uprzejmości Haliny Drgas)

W czwartek, 21 września, Muzeum Ziemi Wschowej ogłosiło, iż okrągła miedziana żarówka na szczycie kościoła parafialnego św. Stanisława w małym miasteczku Wschowa została zburzona i znaleziono cztery oddzielne działki z trzech różnych wieków.

Najstarsze i najbardziej imponujące było mocno skorodowane miedziane pudełko z datą 1726 wytłoczoną na pokrywie, zamykane haczykiem. Znaleziono dołączone mniejsze pudełko wykonane z blachy żelaznej ozdobione ostrołukowym krzyżem.

Dodatkowe daty zostały wybite w większym pudełku z 1786 na dole i 1884 w trzech miejscach, w tym na pokrywie, wyznaczając, kiedy kapsuła została wcześniej otwarta.

Część zawartości pudełek datowana była na prawie 300 lat. Naukowcy znaleźli dosłowną kapsułę czasu, która została umieszczona w kilku różnych momentach, począwszy od rekonstrukcji naprawionej kościoła po pożarze pod koniec 1600 roku.

Skorodowane miedziane pudełko zawierające cztery paczki tak stare, jak prawie 300 lat, wraz z mniejszym żelaznym pojemnikiem stanowi, jak twierdzą naukowcy, najstarszą na świecie kapsułę czasu. (Dzięki uprzejmości Marcina Pęchacza)
Badacze Muzeum Ziemi Wschowskiej w Polsce są fotografowani z dużą miedzianą kulą zawierającą to, co uważają za najstarszą na świecie kapsułę czasu przed kościołem św. Stanisława. (Dzięki uprzejmości Haliny Drgas)

Duże pudełko zawierało drobno napisane, ale nieco uszkodzone papiery zapieczętowane oficjalnymi opłatkami. Paczki z lat 1726, 1786, 1884 i 1914 zostały włączone do większej skrzyni, a także para relikwii:

Dwa relikwiarze z 1884 i 1914 r. z opisami wskazywały na ich zawartość jako ziemię zebraną z grobu św. Jana Nepomucena.

Wydaje się, iż wystrzał uszkodził większe miedziane pudełko i część jego zawartości, według muzeum, ponieważ na dnie znaleziono dziurę po kuli i pocisk małego kalibru w środku.

Sąsiedni mniejszy żelazny pojemnik zawierał stare monety z 1800 roku zawinięte w gazety w dwóch oddzielnych opakowaniach.

Pieczęcie opłatkowe na dokumentach z 1786 roku znaleziono wewnątrz paczki zamkniętej w miedzianej kuli. (Dzięki uprzejmości Marcina Pęchacza)
(Po lewej) List z 1786 roku został znaleziony wewnątrz XVIII-wiecznej kapsuły czasu; (Po prawej) W trumnie znaleziono również list napisany po łacinie z 18 roku. (Dzięki uprzejmości Marcina Pęchacza)

Wszystkie dokumenty znajdujące się w kapsule czasu zostały udokumentowane fotograficznie przez badaczy. Muzeum twierdzi, iż kapsuła czasu może być choćby starsza niż ta znaleziona w Bostonie na szczycie Faneuil Hall - kiedyś uważana za najstarszą na świecie.

Ponieważ kula zwieńczeniowa jest przygotowywana do podniesienia z powrotem na wieżę dzięki nowoczesnej kapsuły czasu, zawartość i oryginalna trumna dołączą do kolekcji muzeum po zakończeniu prac konserwatorskich.

"Kapsułę znaleźliśmy 22 czerwca 2023 r., podczas demontażu kuli do prac konserwatorskich" - powiedział "The Epoch Times" inspektor Marcin Pechacz. "Zaskakujący był wiek znaleziska, jego forma jako stosunkowo dużej trumny i bogata zawartość".

Uważa się, iż te monety pochodzące z 1800 roku zostały umieszczone w kapsule czasu w 1884 roku. (Dzięki uprzejmości Marcina Pęchacza)
W kapsule czasu znaleziono gazetę z 1884 roku. (Dzięki uprzejmości Marcina Pęchacza)

Od 2021 roku kościół św. Stanisława był poddawany renowacji głównie na ceglanej fasadzie. Iglica nie została jednak zapomniana; Na oczach świadków, w tym proboszcza, kula zawierająca kapsułę czasu została usunięta i sprowadzona na dół.

Obecnie realizowane są prace nad zwieńczeniem, kulą i flagą wieży.

Kościół parafialny wcześniej spłonął w 1685 roku, zanim został odbudowany w latach 1720-1726. Po pożarze włożono wiele pracy w jego nadbudowę, w tym dekorację wieży, która do tej pory nie była pokryta miedzią.

Kościół widział już wcześniej turbulencje. Był wielokrotnie niszczony, w tym w latach 1435 i 1529, i wpadł w ręce protestantów podczas reformacji, zanim został zwrócony wspólnocie katolickiej w 1604 roku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Idź do oryginalnego materiału