Naukowcy na rzecz naszego UNESCO

smzt.pl 5 dni temu

Po raz pierwszy odbyło się wspólne spotkanie naukowców zaangażowanych w działalność Centrum i członków nowo powołanego Komitetu. W jego skład wchodzą przedstawiciele kilku uczelni – Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Politechniki Śląskiej – reprezentujący różne dyscypliny naukowe. Skład Multidyscyplinarnego Komitetu Naukowego do spraw badań obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO w Tarnowskich Górach tworzą:

– dr hab. Małgorzata Wistuba, prof. UŚ (WNP) – przewodnicząca

– prof. dr hab. Piotr Boroń (WH)

– prof. dr hab. Jerzy Cabała (WNP)

– dr Weronika Dragan (WNP)

– dr hab. Maria Fajer, prof. UŚ (WNP)

– dr hab. Robert Krzysztofik, prof. UŚ (WNP)

– prof. dr hab. Ireneusz Malik (WNP)

– prof. dr hab. Leszek Marynowski (WNP)

– dr hab. Tadeusz Molenda, prof. UŚ (WNP)

– dr hab. Magdalena Opała-Owczarek, prof. UŚ (WNP)

– dr Sławomir Sitek (WNP)

– dr Michał Sobala (WNP)

– dr Andrzej Tyc (WNP)

– dr hab. Maciej Waga (WNP)

– dr hab. Gabriela Woźniak (WNP)

Jak podkreśliła przewodnicząca Komitetu, dr hab. Małgorzata Wistuba, prof. UŚ, powodem powołania Komitetu są unikatowe walory obiektów z Tarnowskich Gór wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytki techniki, obiekty przyrodnicze i krajobrazowe objęte wpisem stanowią nie tylko cenny zasób kulturowy, ale również wartościowy przedmiot badań. W tym przypadku, oprócz istniejących danych historycznych, dostępny jest szereg źródeł wiedzy, dotąd rzadko badanych w regionie – dotyczących historii wydobycia i przetwórstwa metali.

Z tego względu skład Komitetu tworzą zarówno przedstawiciele nauk przyrodniczych, jak i archeolodzy, historycy, geografowie czy geolodzy. Interdyscyplinarne podejście do tematu pozwoli prowadzić innowacyjne i odkrywcze badania naukowe nad przemysłowym dziedzictwem Tarnowskich Gór. W takiej sytuacji ścisła kooperacja między Urzędem Miasta Tarnowskie Góry, Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Lokalną Organizacją Turystyczną Miasta Gwarków, komitetem UNESCO oraz środowiskiem naukowym jest naturalnym krokiem, który już się zrealizował

Komitet będzie zajmować się zarówno prowadzeniem badań, jak i pozyskiwaniem środków zewnętrznych na finansowanie i realizację projektów badawczo-rozwojowych. Już na pierwszym spotkaniu omówione zostały wstępne propozycje zadań naukowych, które mają być realizowane w najbliższych latach.

Profesor Ireneusz Malik, tarnogórzanin i jeden z inicjatorów naukowych badań nad geoarchitektonicznymi aspektami dziedzictwa regionu, podkreśla, iż nie chodzi o pojedyncze, drobne projekty, ale o duże, wieloetapowe przedsięwzięcia. Zaznacza, iż doświadczenie zespołu w skutecznym pozyskiwaniu środków daje realne podstawy do rozpoczęcia ambitnych działań. Komitet nie może być bytem formalnym, ale realnie działającym organem, który nada impuls badaniom i współpracy w regionie – dodaje.

Lokalna Organizacja Turystyczna Miasta Gwarków wspiera inicjatywę, widząc w niej szansę na pogłębienie wiedzy o unikatowym dziedzictwie Tarnowskich Gór, Bytomia i Gminy Zbrosławice oraz na umocnienie pozycji miast jako ważnego punktu na mapie naukowych i kulturowych działań związanych z UNESCO.

Interdyscyplinarny zespół ekspercki to efekt stworzonego w ostatnich miesiącach nowego Planu Zarządzania 28 artefaktami wpisanymi w 2017 r. na najbardziej prestiżową listę zabytków świata.

Idź do oryginalnego materiału