Nancy Pelosi odwołała się do Watykanu. Aborcjonistka chce Komunii świętej

1 miesiąc temu

Była spikerka amerykańskiej Izby Reprezentantów z ramienia Partii Demokratycznej kwestionuje rozporządzenie arcybiskupa San Francisco Salvatore Cordileone z 2022 r., zakazujące jej przyjmowania Komunii świętej. Sprawę ostatecznie ma rozstrzygnąć Watykan.

O tym, iż Pelosi zwróciła się o interwencję do Stolicy Apostolskiej poinformowała sama zainteresowana w niedawnym wywiadzie udzielonym postępowemu „National Catholic Reporter”. Była spiker zaznaczyła, iż sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta.

W maju 2022 r. arcybiskup Cordileone napisał list zakazujący ówczesnej przewodniczącej niższej Izby kongresu przyjmowania Komunii świętej w jego archidiecezji, ze względu na jej zaangażowanie w promocję aborcji.

Jak zauważa „National Catholic Reporter”: „to nadzwyczajne działanie, rzadko stosowane przeciwko przywódcy politycznemu, nie powstrzymało Pelosi przed przyjmowaniem Eucharystii”. Pelosi przyznała, iż od tego czasu „i tak przyjęła Komunię”. Jak dodała, to jest „problem” arcybiskupa, a nie jej.

Cztery dni po wywiadzie hierarcha wydał oświadczenie z zaproszeniem byłej spiker na spotkanie celem omówienia z nim tej kwestii. „Tego rodzaju dialog może rozwiać błędne przekonania i roztopić wrogość, a także zbudować nowe więzy przyjaźni. Dlatego też ponawiam raz jeszcze mój apel do Przewodniczącej Pelosi, żeby zgodziła się na rozmowę” – czytamy w oświadczeniu arcybiskupa.

W wywiadzie dla „National Catholic Reporter” Pelosi powiedziała, iż nie omawiała kwestii zakazu przyjmowania Komunii świętej podczas bezpośredniej audiencji u papieża Franciszka w czerwcu 2022 r.

Abp Cordileone w swoim liście nakazał Pelosi zaprzestania przyjmowania Komunii świętej bez wcześniejszego publicznego odwołania swojego poparcia dla legalizacji aborcji, wyspowiadania się z tego ciężkiego grzechu oraz otrzymania rozgrzeszenia w sakramencie pokuty. Kapłan przywołał kanon 915 z kodeksu prawa kanonicznego, który stanowi: „Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

Ks. John P. Beal, profesor prawa kanonicznego na Catholic University of America zaznacza, iż osoba, której zabroniono przyjmowania Komunii, może poprosić o ponowne rozpatrzenie sprawy lub rodzaj odwołania na mocy prawa kanonicznego, zwanego środkiem odwoławczym, powołując się na kwestie proceduralne, takie jak brak należytego procesu, lub kwestie merytoryczne, takie jak niewystarczające uzasadnienie na mocy samego kanonu 915”.

Takie „odwołanie” może złożyć osoba, której to bezpośrednio dotyczy. Nie mogą tego robić osoby trzecie. Strona wnosząca musi wcześniej zwrócić się ponownie do biskupa wydającego orzeczenie, a następnie odwołać się do Stolicy Apostolskiej, w tym przypadku do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Pelosi, jak widać, zakaz bardzo ciąży, ale zamiast odwołać swoje poparcie dla procederu zabijania dzieci poczętych, wyraziła irytację, pytając, w jaki sposób Kościół – wskutek takich „wykluczających praktyk” – chce się rozwijać i przyciągać młodych ludzi.

Była spiker przystąpiła do Komunii św. między innymi podczas Mszy, której przewodniczył papież Franciszek w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie w czerwcu 2022 r.

„Nigdy mi nie odmówiono. Byłam w kościołach katolickich w całym kraju i nigdy nie zostałam odrzucona” – mówiła w wywiadzie z 6 grudnia br.

Abp Cordileone w 2021 r. zainicjował akcję „Róża i Różaniec dla Nancy”, wzywając katolików do modlitwy o jej „nawrócenie serca”.

Była spiker przyznała, iż zakaz jest dla niej dotkliwy. Mówiła: „Jestem z tego powodu smutna, ponieważ Komunia jest dla mnie ważna, ale myślę, iż to był ruch polityczny z jego strony”. „Moja pobożność nie jest związana z moim arcybiskupem” – dodała. Powiedziała także, iż ​​nie ujawni nazwisk księży w San Francisco, którzy sprzeciwili się swojemu arcybiskupowi, udzielając jej Komunii.

Pelosi nie jest jedynym politykiem demokratycznym, któremu biskup katolicki w USA odmówił Komunii. W 2018 r. biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield w stanie Illinois potwierdził, iż senator demokrata Dick Durbin nie może przyjmować Eucharystii w swojej diecezji z powodu poparcia dla ustawodawstwa dotyczącego aborcji.

Źródło: ncronline.org

AS

Idź do oryginalnego materiału