Należy im się pamięć

2tk.pl 2 miesięcy temu

W Senacie pojawiła się propozycja dla senatorów (oczywiście dla chętnych) aby w czasie jesiennej zadumy o przemijaniu, odwiedzić w swoich okręgach senackich groby przedwojennych senatorów. Odszukałem ich groby. Pomyślałem również o trzech senatorach z naszego regionu zmarłych w ostatnich latach. Wszędzie tam zapłoną senackie znicze.

Krzysztof Słoń, Senator RP.
Fot. archiwum autora

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy im troska o groby najbliższych, pamięć i modlitwa.

W Senacie pojawiła się propozycja dla senatorów (oczywiście dla chętnych) aby w czasie jesiennej zadumy o przemijaniu, odwiedzić w swoich okręgach senackich groby przedwojennych senatorów. Są one rozsiane w wielu województwach, na dużych nekropoliach miast i na wiejskich cmentarzach parafialnych. W sumie to kilkaset nazwisk osób, których groby mamy w całej Polsce. Najwięcej z nich znajduje się w Warszawie, na Starych Powązkach. Przygotowane zostały specjalnie zamówione z tej okazji znicze z logo Senatu.

Pomyślałem czemu nie? Może warto doświadczyć wyjątkowej więzi pokoleń. Wszak to moi poprzednicy w pełnieniu zaszczytnej roli Senatora RP.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ustaleniu jej granic walką i dyplomacją, na mocy Konstytucji Marcowej w 1921 roku, w II Rzeczypospolitej (wbrew lewicy) przywrócono Senat. Senatorowie byli wybierani w wyborach powszechnych. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pracowało 5 kadencji Senatu. Ostatnie posiedzenie Izby odbyło się 2 września 1939 r. Senat i Sejm zostały rozwiązane 2 listopada 1939 r. przez prezydenta przebywającego na emigracji.

Po zakończeniu II wojny światowej przedwojenny Senat był atakowany propagandowo przez komunistyczne władze, które w sfałszowanym referendum ludowym w 1946 roku „uknuły” też m.in. zniesienie senatu. Dopiero w wyniku porozumień Okrągłego Stołu przywrócono Senat, a 4 czerwca 1989 roku odbyły się wolne i demokratyczne wybory do izby wyższej.

W naszym województwie spoczywa siedmioro senatorów okresu międzywojennego. Postanowiłem zadbać o to by w tych dniach, na grobie każdego z nich zapłonął senacki znicz. Pomyślałem również o trzech senatorach z naszego regionu (moich bezpośrednich poprzednikach w odrodzonym po 1989 r. Senacie) reprezentujących za życia różne partie a zmarłych w ostatnich latach. Odszukałem ich groby i tam też zapłoną senackie znicze. Oto miejsca gdzie spoczywa dziesięcioro naszych senatorów. jeżeli nawiedzając cmentarze gdzie leżą nasi bliscy natrafimy na ich groby warto się na chwilę zatrzymać na chwilę refleksji o Ojczyźnie, o jej losach i ludziach, którzy pełnili w niej zaszczytną funkcję senatora RP. Z naszej świętokrzyskiej ziemi!

  • Józef Kruk (1879-1964) Jędrzejów, cmentarz parafii Świętej Trójcy
  • Kazimiera Grunert (1871-1944) Kielce, Cmentarz Stary
  • Roman Zelek (1893-1975) Kielce, Cmentarz Stary, grobowiec kapituły katedralnej
  • Jan Szafranek (1876-1966) powiat buski, gmina Nowy Korczyn, wieś Strożyska, cmentarz parafialny
  • Józef Wielowieyski (1879-1951) powiat jędrzejowski, gmina Wodzisław, wieś Nawarzyce, rodzinna krypta na cmentarzu parafialnym
  • Zygmunt Leszczyński (1866-1942) powiat opatowski, gm. Wojciechowice, wieś Gierczyce, cmentarz parafialny
  • Franciszek Ciastek (1880-1934) powiat sandomierski, gmina Dwikozy, wieś Góry Wysokie, cmentarz parafialny
  • Tadeusz Bartos (1937 -2012) senator V kadencji, Kielce, Cmentarz Stary
  • Michał Okła (1953-2016) senator VI i VII kadencji, Skarżysko-Kamienna, cmentarz parafialny
  • Stefan Pastuszka (1941-2019) senator III kadencji, Kielce, Cmentarz Piaski

Autor: Krzysztof Marek Słoń

(ur. 12 października 1964 r. w Kielcach). Absolwent Elektryka i Politechniki Świętokrzyskiej. Przez lata zawodowo i społecznie związany z pomocą społeczną Od 2011 roku Senator RP PiS. W wyborach 15 października 2023 r. uzyskał, po raz kolejny, mandat Senatora z okręgu numer 83 (Kielce oraz powiat kielecki).

Biuro Senatorskie Al. IX Wieków Kielc 2a, lok.7, 25-516 Kielce, tel. 41 343 39 25

Zobacz także:

http://2tk.pl/category/spojrzenia/

Idź do oryginalnego materiału