Nakło nad Notecią: Wykład dotyczący przemian klimatu

1 tydzień temu

W czwartek 25 kwietnia 2024 roku o godzinie 15.30 w sali konferencyjnej na Przystani Powiat Nakielski odbył się zorganizowany przez Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, wykład dr inż. Doroty Pierri pt. „Przemiany klimatu, a problematyka wodna: skutki i adaptacja”.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią Elżbieta Bielińska, która przywitała wykładowczynię i wszystkich obecnych gości, wśród których znalazła się grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią pod opieką nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana.

Pani dr inż. Dorota Pierri pochodzi z Nakła, jest absolwentką I LO w Nakle nad Notecią. Jest pracownikiem Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej, Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest członkiem wielu zespołów naukowych w projektach badawczo rozwojowych oraz członkiem wojewódzkiego zespołu eksperckiego ds. oceny stanu zanieczyszczenia środowiska. W swoim dorobku naukowym ma wiele publikacji, dokumentacji hydrogeologicznych i opracowań naukowych.

Pani dr inż. Dorota Pierri w swoim wykładzie skupiła się na przyczynach zmian klimatu spowodowanych przez człowieka. Przedstawiła jaki one mają wpływ na globalną i regionalną gospodarkę wodną. Niekorzystne zmiany klimatu powodują zwiększenie częstotliwości występowania klęsk naturalnych związanych z wodą: susze i pożary lub powodzie. Globalna ilość wody nie zmieniła się od czasu powstania planety, ale w wyniku przemian klimatu zmniejszają się zasoby wody podziemnej oraz ilość wody w środowisku gruntowo-wodnym. Zaczynamy odczuwać niedostatek dobrej, taniej i łatwo dostępnej wody. Pani dr inż. Dorota Pierri wskazała możliwości przeciwdziałania zmianom klimatu na poziomie każdego mieszkańca ziemi, a także przedstawiła możliwości adaptowania się do sytuacji postępującego niedostatku wody. Podpowiedziała jak możemy oszczędzać i „szanować” wodę.

Materiał: Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

Idź do oryginalnego materiału