Największa farma fotowoltaiczna w Opolu powstała na terenie Zott

1 tydzień temu

To już oficjalne. Największa farma fotowoltaiczna w Opolu o mocy 1,5 mWp spółki Zott jest już otwarta. Formalności związane z tym projektem początek mają jeszcze w 2022 roku. Natomiast sama budowa farmy trwała od lutego do kwietnia tego roku.

Farma fotowoltaiczna Zott w Opolu. Największa inwestycja OZE w opolskim przemyśle

W uroczystościach związanych z otwarciem farmy udział wzięli m.in. właścicielka firmy Christine Weber oraz zarząd grupy Zott z Niemiec.

Od lewej: dyrektor zakładu w Opolu Rafał Rzepka, właścicielka Zott Christine Weber i CEO Grupy Zott Frank Uszko. / Fot. Anna Konopka

Farma pokryje zapotrzebowanie na energie w naszym zakładzie na poziomie 10-12 proc. Zbudowaliśmy ją na własne potrzeby – podkreśla Rafał Rzepka, dyrektor zakładu Zott Polska Sp. z o.o. przy ul. Chłodniczej w Opolu.

Dodaje, iż najważniejsze było także obniżenie kosztów produkcji i emisji dwutlenku węgla. – To jeden z kolejnych projektów ekologicznych, który realizujemy. Na przykład kończymy zadanie związane z amoniakalnymi pompami ciepła. Po zakończeniu tej inwestycji zredukujemy zużycie gazu o 20 proc. W tak dużym zakładzie jak nasz, to naprawdę bardzo dużo – podkreśla dyrektor Zott w Opolu.

– W planach grupy Zott są kolejne inwestycje, dzięki którym zredukujemy emisję dwutlenku węgla. To część naszej strategii korporacyjnej Zott 2026+ i jeden z głównych obszarów naszego zainteresowania. Jako międzynarodowy producent wyrobów mleczarskich mamy świadomość jak ważna jest ochrona środowiska – mówi CEO grupy Zott, Frank Uszko.

Inwestycja zajmuje łączną powierzchnię 2 ha, z czego 1652 moduły zainstalowano na gruncie (1,2 ha), a 1174 moduły (0,8 ha) na powierzchni dachowej. – W samym mieście Opolu, jak i powiatach przyległych to największa inwestycja w przemyśle – mówi dyrektor Rzepka.

Dodatkowo zbudowano także oddzielną stację transformatorową, która jest podłączona do sieci średniego napięcia.

Farma fotowoltaiczna Zott w Opolu – arch. Zott

Dyrektor chwali także zaangażowanie współpracowników w długim procesie powstawania farmy. Między innymi ze względu na legislację, dopuszczenie czy ekspertyzę.

– Na wysokości zadania stanął główny wykonawca inwestycji, czyli firma MEB Group z Opola. Życzliwym okiem na nasz projekt patrzył także Tauron, udało nam się sprawnie podłączyć do sieci – tłumaczy Rafał Rzepka.

Damian Koziol, współzałożyciel MEB Group mówi, iż techniczne wykonanie instalacji przebiegło wzorcowo.

– Powstała farma to wspaniały przykład tego, w jakim kierunku warto dziś iść. Dążenie do samowystarczalności energetycznej jest ważne m.in. ze względu na zmiany klimatyczne i problemy na rynku energetycznym, chociażby przez wojnę na Ukrainie – wymienia Damian Koziol.

Biznes z tradycją. 25 lat Zott w Opolu

Przypomnijmy, iż w tym roku mija 25 lat odkąd Zott zainwestował w Opolu.

– To czyni nas firmą z tradycją. Budowę zakładu mleczarskiego w Opolu zaczynaliśmy mozolnie. Dziś jesteśmy w największym zakładzie w Polsce produkującym najwięcej jogurtów i deserów mlecznych. A Opole wcale nie jest zagłębiem mleczarskim, jak północno-wschodnia część kraju. Pomimo tego z fachową załogą i dostawcami mleka, udało się stworzyć świetne produkty, które są bardzo znane – wskazuje dyrektor.

O znaczeniu farmy Zott mówi także szef Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Ma ona dwojaki charakter. Po pierwsze myślę, iż wpłynie mocno na stabilność finansową firmy. Finalnie koszty takich inwestycji gwałtownie się zwracają – prognozuje Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG. – Po drugie liczy się wymiar środowiskowy. Żyjemy na południu Opolszczyzny, zawsze mieliśmy duży problem z ochroną powietrza. Ta inwestycja wpłynie na jego jakość.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału