Najważniejsze nowości w Google Workspace z lipca 2023

1 rok temu

Spis treści

  • Licencje AppSheet Core stają się darmowe dla większej liczby użytkowników
  • Możliwość ustalania terminów spotkań bezpośrednio z poziomu Gmaila
  • Usprawnienia w Chacie
    • Nawet 50 000 uczestników w pokoju i nowa opcja wyszukiwania
    • Dodawanie linków do wiadomości
    • Bezpośrednie odpowiedzi dostępne w trybie ogłoszeń
    • Możliwość tworzenia pokojów, rozmów grupowych i przypisywania członków przy użyciu API teraz ogólnie dostępna
  • Zmiany w Kalendarzu
    • Rezerwacja płatnych spotkań
    • Ulepszone sugestie dotyczące doboru sal
    • Większa elastyczność przy określaniu miejsca pracy
  • Nowości w Arkuszach
  • Numery wierszy w Dokumentach
  • Dostęp zależny od kontekstu rozszerzony na własne i zewnętrzne API

Lipiec będzie miesiącem, który na długo zapamiętają wszyscy entuzjaści tworzenia aplikacji w duchu no-code. Google ogłosiło bowiem, iż licencja AppSheet Core stanie się darmowa dla użytkowników prawie wszystkich planów Google Workspace! Poza tym sporo nowości pojawiło się na Chacie, Gmail został jeszcze lepiej zintegrowany z Kalendarzem, a Arkusze zyskały kilka usprawnień, pozwalających jeszcze lepiej analizować większe ilości danych.

Licencje AppSheet Core stają się darmowe dla większej liczby użytkowników

AppSheet to platforma, dzięki której możesz tworzyć własne aplikacje i automatyzacje, choćby jeżeli nie potrafisz programować. Narzędzie dostępne jest w czterech planach subskrypcyjnych – Starter, Core, Enterprise Standard i Enterprise Plus.

Do niedawna z pakietu AppSheet Core bezpłatnie mogli korzystać użytkownicy Google Workspace Enterprise Plus i Education Plus. Teraz darmowa licencja zostaje rozszerzona na następujące plany:

  • Business Starter, Standard oraz Plus;
  • Enterprise Starter oraz Standard;
  • Frontline Starter oraz Standard;
  • Google Workspace dla organizacji non-profit;
  • Education Standard.

Wraz z tą zmianą administratorzy zyskali też większe możliwości w zakresie konfiguracji ustawień na poziomie organizacji. Mają oni teraz możliwość decydowania m.in. o tym, w jaki sposób użytkownicy mogą korzystać z licencji AppSheet Core, w tym – czy dane aplikacji mogą być udostępniane na zewnątrz.

Możliwość ustalania terminów spotkań bezpośrednio z poziomu Gmaila

Kilka tygodni temu w Gmailu pojawiła się nowa funkcja, która pomaga szybciej znajdować dogodne terminy spotkań. Ułatwienie to szczególnie przyda się osobom, które planują spotkania z klientami, partnerami lub członkami swojego zespołu, których Kalendarze Google nie są dla nich widoczne.

Teraz podczas pisania maila w oknie wiadomości zobaczysz nową ikonę kalendarza, za pośrednictwem której możesz:

Zaproponować wolne terminy spotkania – Po wybraniu tej opcji w panelu bocznym otworzy się Twój kalendarz. Tam możesz wybrać proponowane godziny spotkań – zostaną one dodane do wiadomości. Następnie odbiorca będzie mógł przejrzeć proponowane daty, a kiedy kliknie w wybrany termin, automatycznie go zaakceptuje.

Utworzyć nowe wydarzenie – Jest to szybki sposób na zaplanowanie spotkania i udostępnienie informacji o wydarzeniu w wiadomości e-mail. Wybranie tej opcji otwiera po prawej stronie panel tworzenia nowego wydarzenia z wstępnie uzupełnionymi odbiorcami i tytułem z wiadomości. Informacje na temat wydarzenia zostaną do niego automatycznie wstawione. Wcześniej ta funkcja była dostępna pod ikoną trzech kropek (Więcej) w głównym menu konwersacji.

Usprawnienia w Chacie

Nawet 50 000 uczestników w pokoju i nowa opcja wyszukiwania

Dotychczas do pokoju (space) w Chacie można było dodać maksymalnie 8000 uczestników. Od końca lipca liczba ta wzrasta aż do 50 000 osób.

Zmiana została wprowadzona z myślą o dużych organizacjach, w których działają duże społeczności, prowadzone są pokoje związane z pomocą techniczną czy w których często dokonuje się publicznych ogłoszeń na forum całej organizacji.

Co więcej, do pokoi została dodana wyszukiwarka, która – w razie potrzeby – pozwoli gwałtownie określić, czy dana osoba należy do danej przestrzeni lub pomoże sprawdzić, jaką pełni w niej rolę.

Dodawanie linków do wiadomości

Od lipca do tekstu wiadomości na chacie możesz dodawać linki. Nowa funkcja dostępna jest zarówno w przeglądarce, jak i na urządzeniach mobilnych z Androidem. Co więcej, zmiana pozwala kopiować podlinkowaną treść z innych aplikacji, takich jak Gmail, Dokumenty, Arkusze czy Prezentacje.

Aby dodać link do tekstu wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonę, która została dodana do menu formatowania wiadomości.

Bezpośrednie odpowiedzi dostępne w trybie ogłoszeń

W kwietniu tego roku informowaliśmy o tym, iż w pokojach na Chacie pojawiła się możliwość ustawienia trybu ogłoszeń. Ma on na celu ułatwienie jednokierunkowej, kontrolowanej komunikacji. Niemniej w lipcu inżynierowie Google postanowili wzbogacić go o funkcję odpowiedzi, co pozwoli członkom zespołu wygodniej dyskutować na temat treści publikowanych ogłoszeń.

Możliwość tworzenia pokojów, rozmów grupowych i przypisywania członków przy użyciu API teraz ogólnie dostępna

W zeszłym roku Google ogłosiło, iż programiści mogą używać interfejsu Google Chat API do automatycznego tworzenia nowych przestrzeni i dodawania do nich członków w ramach programu Google Workspace Developer Preview Program.

W lipcu 2023 r. ogólnodostępna stała się możliwość wykorzystania Google Chat API do tworzenia nowych pokojów i dodawania do nich członków. Programiści mogą też wykorzystywać API do automatyzacji wielu innych czynności, których pełną listę wraz z opisem możesz znaleźć tutaj.

Zmiany w Kalendarzu

Rezerwacja płatnych spotkań

Minął już ponad rok odkąd Google udostępniło harmonogramy spotkań w Kalendarzu, czyli funkcję, która umożliwia użytkownikom opublikowanie informacji o swojej dostępności za pośrednictwem strony rezerwacji. W lipcu funkcja ta została zintegrowana z platformą Stripe, w wyniku czego:

  • Osoby udzielające płatnych konsultacji mogą połączyć swoje konto Stripe z Kalendarzem i udostępnić harmonogram wyświetlający cenę za rezerwację.
  • Przy rezerwowaniu wizyty klienci będą mogli za nią zapłacić przy użyciu karty.

Ulepszone sugestie dotyczące doboru sal

Dotychczas, w zależności od firmowych ustawień Kalendarza Google, istniały dwa różne typy sugestii dotyczących sal konferencyjnych. Pierwsza opcja zawiera listę często używanych sal do wyboru, podczas gdy druga wykorzystywała funkcję ustrukturyzowanych sal konferencyjnych do sugerowania pomieszczeń na podstawie zadeklarowanego przez uczestników miejsca wykonywania pracy. Ustrukturyzowane sale konferencyjne odnoszą się do pomieszczeń przypisanych do konkretnych budynków (wraz z informacjami o ich pojemności oraz dostępnym tam sprzęcie).

Aby lepiej wspierać współpracę w hybrydowym środowisku pracy, opcje te zostały ze sobą połączone. Teraz przy sugerowaniu sali Kalendarz bierze pod uwagę ustawioną przez użytkownika lokalizację pracy. Zaś w przypadku gdy dane te są niedostępne – proponuje często używane pomieszczenia.

Większa elastyczność przy określaniu miejsca pracy

Kilka tygodni temu w Kalendarzu została wprowadzona też możliwość wskazywania miejsca pracy w określonych porach dnia. Praca z wielu lokalizacji jest szczególnie powszechna w zespołach hybrydowych, w których można pracować z domu, biura, określonego budynku lub kombinacji tychże. Udostępnienie współpracownikom informacji o miejscu wykonywania obowiązków służbowych może poprawić przepływy pracy i ułatwić planowanie fizycznych spotkań.

Co więcej, krótko po ogłoszeniu tej nowości, Google zapowiedziało też wprowadzenie możliwości programowego odczytywania i zapisywania miejsc pracy za pomocą API.

Nowości w Arkuszach

W lipcu kilka niewielkich zmian pojawiło się też w Arkuszach:

  • Osoby korzystające z emotikonów mogą wygodnie wstawiać je w swoich plikach przy użyciu menu kontekstowego, pojawiającego się na ekranie po umieszczeniu w komórce znaku „@”.
  • Użytkownicy mogą teraz używać tabulatora do szybkiego konwertowania linków i adresów e-mail na elementy inteligentne.
  • W arkuszach połączonych limit czasu dla zapytań do Lookera i BigQuery został wydłużony z 5 do 10 minut. Dzięki czemu możesz teraz analizować dane z zapytań, które skanują jeszcze większe zbiory informacji.
  • Dotychczas w arkuszach połączonych w tabelach przestawnych można było filtrować dane tylko po wymiarach, a nie po miarach. Teraz to się zmienia, dzięki czemu zyskasz możliwość prowadzenia jeszcze bardziej wnikliwych analiz.
  • Osoby korzystające z Lookera zyskały możliwość filtrowania danych w tabelach przestawnych po ich wartości.

Numery wierszy w Dokumentach

Lipiec nie przyniósł zbyt wielu zmian w Dokumentach – warto jednak nadmienić, iż w narzędziu pojawiła się opcja wyświetlania numerów wierszy. Wartości te można konfigurować dla całego dokumentu, strony lub określonej sekcji. Wyświetlone numery pozostaną widoczne również podczas drukowania.

Ta funkcja ułatwia odwoływanie się do konkretnego miejsca w pliku. To zaś szczególnie przydaje się podczas współpracy wielu osób przy tworzeniu długich lub złożonych treści.

Dostęp zależny od kontekstu rozszerzony na własne i zewnętrzne API

Administratorzy pakietów Google Workspace Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Standard, Education Plus oraz Cloud Identity Premium mogą teraz korzystać z dostępu zależnego od kontekstu, aby blokować lub ograniczać dostęp własnych i zewnętrznych API do aplikacji Google Workspace.

Dostęp zależny od kontekstu pozwala określić różne poziomy dostępu do aplikacji Google Workspace, w zależności od tożsamości użytkownika lub innych parametrów, takich jak jego lokalizacja, urządzenie z którego korzysta czy adres IP. Rozszerzenie tych zasad na interfejsy API, które próbują uzyskać dostęp do danych aplikacji Google Workspace, daje administratorom kolejną warstwę kontroli i bezpieczeństwa oraz pomaga chronić dane przed wyciekami.

I na koniec przypominamy, iż jeśli chcesz być zawsze na bieżąco z nowościami w aplikacjach od Google, możesz dołączyć do naszej grupy na Facebooku. To miejsce, w którym wielu pasjonatów rozwiązań chmurowych dzieli się swoją wiedzą na temat Google Workspace. Z euforią powitamy Cię jako nowego członka naszej społeczności.

Idź do oryginalnego materiału