Najważniejsza impreza w tej części Europy. Forum Ekonomiczne w Karpaczu

4 miesięcy temu

— Tu są wszyscy najważniejsi z polskich i zagranicy w tej części Europy, dlatego warto tutaj być. Solidne debaty, kilkaset paneli, kilka tysięcy, ponad sześć tysięcy uczestników. Forum to impreza, która się rozwija. To jest miejsce, którego nie można pominąć początkiem września — mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

—Myślę, iż takie spotkania na takim forum naszym ekonomicznym są dobrym przyczynkiem i dobrą sytuacją do rozmowy o pewnych kierunkach, o współpracy o branżach, w których mogą współpracować, więc takie trzy dni rozmów bardzo intensywnych tutaj na takim poziomie jest bardzo ważne — dodaje Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

—To ponad 500 różnego rodzaju debat, paneli, wykładów, prezentacji, seminariów, które podzieliliśmy na kilka zasadniczych obszarów, takich jak Forum Sztucznej Inteligencji, Forum Ochrony Zdrowia, społeczeństwo, polityka międzynarodowa — podkreśla Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego.

— Na tym forum ekonomicznym jest rekordowa liczba rektorów, ponad 33 rektorów w całej Polski przyjechało i to jest ta przestrzeń naukowa, w której właśnie mogą ci ludzie wymienić ze sobą opinię — dodaje Bartłomiej Kubicz, dyrektor departamentu gospodarki i promocji w urzędzie marszałkowskim.

O to, czym charakteryzuje się Forum Ekonomiczne w Karpaczu, zapytaliśmy wiceprezydent Wrocławia Renata Granowską.

—To jest takie duże spotkanie ludzi, którzy na co dzień współpracują. To są samorządy. Samorządowcom bardzo zależy, żeby uczestniczyć właśnie tutaj w tych spotkaniach. To są rozmowy na temat rozwoju, przyszłości. Rozmawiamy o naszych potrzebach, rozmawiamy o naszych wizjach, ale też rozmawiamy co roku o czymś, co dominuje bardzo mocno. Ten rozwój w tym roku, i to chyba wszyscy wiedzą, bardzo mocno dominują nowe technologie, bardzo mocno dominuje sztuczna inteligencja, bardzo mocno dominuje innowacyjność — wyjaśnia Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

— Jesteśmy samorządem otwartym na wszelkie rozmowy, na wszelkie tematy. Jesteśmy gminą z ogromnym potencjałem i właśnie tą obecnością na wydarzeniu, jakim jest Forum Ekonomiczne, chciałabym zaznaczyć naszą otwartość i myślę, iż z czasem ogromne znaczenie naszego samorządu — podkreśla Katarzyna Sebzda-Sztul, burmistrz miasta i gminy Kąty Wrocławskie.

— Jest to miejsce, w którym spotyka się polityka z biznesem, w której NGO-sy mają możliwość zaistnienia ze swoimi tematami, równocześnie startupy, które tu się znajdują, mają szansę porozmawiać o ważnych dla siebie rzeczach — mówi Bartłomiej Kubicz, dyrektor departamentu gospodarki i promocji w urzędzie marszałkowskim.

— Uczestniczy, którzy przyjechali w tym roku na forum, to w dużej mierze też przedstawiciele naszych regionów partnerskich. Zarówno tych regionów, z którymi mamy współpracę już od 10 do 20 lat, tak jak Saksonia, tak jak Brandenburgia, ale też od partnerów, z którymi podpisaliśmy porozumienia całkiem niedawno. Wśród takich, które należy podkreślić, mamy obecność trzech ministrów i wiceministrów odpowiedzialnych za gospodarkę. Właśnie z Brandenburgii, z Mecklenburgii, z Bawarii, a więc z partnera regionu partnerskiego, z którym podpisaliśmy porozumienie niecały miesiąc temu. Jest z nami również dość liczna delegacja przedstawicieli z Okręgu Nordland z Norwegii i oczywiście partnerzy, hetmani, wicehetmani ze wszystkich regionów przygranicznych z Czech — wyjaśnia Krzysztof Hodun, dyrektor wydziału współpracy z zagranicą w urzędzie marszałkowskim.

— Forum na pewno jest powodem do dumy. Odbywa się na Dolnym Śląsku po raz czwarty. 33 raz w historii, więc samo to świadczy już o tym, jaką rangę ma to forum i jak jest ważne dla Dolnego Śląska, ale też dla naszego całego kraju — mówi z dumą Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

— Jako zarząd województwa dolnośląsiego jesteśmy dumni, iż Forum Ekonomiczne odbywa się właśnie tutaj w Karpaczu. Jest to dla nas ogromna radość, bo to też są dla nas możliwości jako dla regionu. Zależy nam na tym, aby pokazać się turystycznie, aby ściągnąć do siebie przedsiębiorców na ten teren — dodaje Natalia Gołąb, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Forum Ekonomiczny to wydarzenie, podczas którego liderzy z całego świata, politycy, naukowcy i przedsiębiorcy spotykają się, aby dyskutować o najważniejszych wyzwaniach współczesności.

— Jednym słowem ci goście, którzy przyjechali do nas prawie z 60 państw Europy, Stanów Zjednoczonych, będą mogli rozmawiać o bardzo różnych tematach, od tych najważniejszych dotyczących sztucznej inteligencji, cyberprzestrzeni, cyberzagrożeń, cyberbezpieczeństwa, po te związane z wojną na Ukrainie. Do tego ogromna porcja kultury. Ponad 30 prezentacji książek, kilka wystaw, koncerty. No i oczywiście to, co uznajemy za niezwykle istotne. Za każdym razem, kiedy zapraszamy gości, zwłaszcza z zagranicy, proponujemy bardzo bogaty program imprez rekreacyjnych, czyli zwiedzanie Dolnego Śląska —podkreśla Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego

— Mnóstwo informacji z terenu, z obszaru gospodarki samorządu z obszaru społecznego. No i też szereg różnych pomysłów na przyszłość. Ja przed chwilą rozmawiałem z ministrem środowiska klimatu panem Miłoszem Motyką, który jest uczestnikiem forum. Rozmawialiśmy o środkach na klastry energii, na spółdzielnie energetyczne, na magazyny energii. Konkursy ruszają za chwilę, to są środki z Krajowego Programu Odbudowy, które za chwilę będą w gotowości. Nie wiem, czy samorządowcy z Dolnego Śląska wszyscy o tym wiedzą — mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Hasło tegorocznego wydarzenia nie tylko podkreśla rolę współczesnych liderów, ale także znaczenie dialogu i współpracy w budowaniu lepszej przyszłości dla Polski Europy i świata.

— Jest to na pewno duży zaszczyt i miejsce, w którym dużo się dzieje. Ominięcie tego powodowałoby, iż mogłoby nam coś umknąć, coś ominąć. o ile bierzemy odpowiedzialność za Dolny Śląsk, to musimy być w miejscach, w których o dolnym Śląsku się dyskutuje — zaznacza Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

— Forum to nie tylko rozmowy o gospodarce, to bardzo szerokie spektrum paneli, to też rozmowy o kulturze, to rozmowy o współpracy, to rozmowy o relacjach transgranicznych, to przestrzeń, w której możemy rozmawiać o tym, co nas łączy, szczególnie tutaj, na przygraniczu, na terenach przygranicznych, ale też o wyzwaniach, które stoją przed nami — podkreśla Krzysztof Hodun, dyrektor wydziału współpracy z zagranicą w urzędzie marszałkowskim.

—Jest to doskonała promocja dla Karpacza, dla regionu i co tu więcej dodać. Jest to powód do dumy — dodaje Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Myślę, iż jest to interesujący sposób na zdobycie nowego doświadczenia właśnie w kontekście promocji marki i szlifowania też umiejętności networkingowych, biznesowych, więc warto tu przyjechać — mówi Tomasz Krzeczkowski, przedsiębiorca, uczestnik forum.

— Dzisiejszy dzień chciałabym zakończyć wspaniałym warsztatem Siła Kobiet w Polityce, bo jest to taki kierunek i taka narracja, która staje się takim nurtem, rzekłabym, w naszej polityce — dzieli się z nami Katarzyna Sebzda-Sztul, burmistrz miasta i gminy Kąty Wrocławskie.

— Ci, którzy nie dotarli, niech żałują naprawdę wydarzenie. Nie ma takiego drugiego w tej części Europy — podkreśla Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Idź do oryginalnego materiału