Najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce czasowo zmieniło lokalizację

1 rok temu
Zdjęcie: muzeum


Zabytki sakralne w nowym miejscu. Ruszył remont zabytkowych kamienic obok katedry, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Diecezjalne w Tarnowie. Na czas prac podjęto decyzję o przeniesieniu zbiorów do auli św. Jana Pawła II w budynku Ośrodka Katechetyczno-Duszpasterskiego – informuje dyrektor muzeum ks. Piotr Pasek.

– Czasy związane z niestabilnością pogodową utrudniają cały proces prac konserwatorskich. Podejmujemy wszelkie starania, żeby zabezpieczyć nasze obiekty przed zniszczeniem, związanym chociażby z amplitudą temperatur, choćby tych uszkodzeń mechanicznych, takich jak zawilgocenie, nieszczelność dachu. W związku z tym podjęta była taka decyzja, żeby zabezpieczyć to w nowym miejscu i jednocześnie udostępnić do zwiedzania.

Muzeum można odwiedzać od wtorku do piątku od godziny 10:00 do 15:00 z godziną przerwą w południe. W soboty i niedziele muzeum otwiera się o 8:30 i działa do 13.

Zbiory zgromadzone w Muzeum Diecezjalnym są wyjątkowe – podkreśla ks. Piotr Pasek.

– Nasze muzeum charakteryzuje się jedną z najpiękniejszych kolekcji w Polsce ale również i światowej klasy malarstwa i rzeźby polichromowanej sztuki gotyckiej. To jest najważniejsze. Mamy takie dzieła, które inspirowane są rozmaitymi wpływami sztuki europejskiej. Możemy również zachwycić się obrazem Misericordia Domini ze Zbylitowskiej Góry. Ponadto wiele zabytków, które pokazują bogactwo ducha narodu

– podkreśla ksiądz dyrektor Piotr Pasek.

Prace sfinansowała Kuria Diecezjalna, Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Ministerstwo Kultury dział Ochrony Zabytków oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od Funduszu Kościelnego.

Program prac konserwatorskich jest przewidziany do końca października. Prawdopodobnie już od listopada muzeum zacznie funkcjonować w dotychczasowej lokalizacji.

Autor: Małgorzata Leś

Idź do oryginalnego materiału