Grzegorz Lipiec, radny sejmiku województwa małopolskiego z Koalicji Obywatelskiej, opublikował w mediach społecznościowych komentarz, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji na granicy polsko-niemieckiej oraz działań grup określających się jako obywatelskie patrole. W jego ocenie państwo nie reaguje wystarczająco stanowczo na działalność tych środowisk.
Wpis Lipca pojawił się w kontekście danych Straży Granicznej, które przedstawiono na grafice Koalicji Obywatelskiej. Wynika z nich, iż liczba nielegalnych przekroczeń granicy zachodniej systematycznie spada. W 2023 roku odnotowano 32 900 takich przypadków. W 2024 roku – już po zmianie rządu – było ich 16 100, a w 2025 roku – 4 400. „A takie są statystyki od Straży Granicznej” – napisał Lipiec.
W dalszej części wpisu radny odniósł się do aktywności środowisk związanych z Robertem Bąkiewiczem. W ostatnich miesiącach przedstawiciele tych organizacji, w tym osoby związane z dawnym Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości, organizują przy granicy z Niemcami tzw. patrole obywatelskie. Grupy te podejmują działania polegające m.in. na obserwacji terenu, zatrzymywaniu pojazdów i legitymowaniu osób, które – ich zdaniem – mogą nielegalnie przebywać na terytorium Polski. Formuła tych działań budzi kontrowersje i jest krytykowana m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który wskazuje na brak podstawy prawnej do takich działań.
W opinii Grzegorza Lipca, państwo nie podejmuje wystarczających działań, by reagować na tego typu aktywność. „Jeśli jednak moje Państwo, tego chuligaństwa od Bąkiewicza nie umie przegnać, a prowodyrów aresztować, to trudno mi jest to zrozumieć” – napisał.
W kolejnych zdaniach radny przedstawił swoją obawę, iż tego rodzaju działalność może przenieść się z pogranicza do miast. „Prędzej czy później te bandyckie grupy z granic, będą sobie uzurpowały ‘patrolowanie miast’. Najpierw będą bili tych o innym kolorze skóry, potem mówiących w innym języku, a potem się zobaczy. Potem ktoś ich umunduruje i da poczucie wspólnoty” – stwierdził.
Lipiec zakończył swój wpis odniesieniem do przeszłości. „Historia ubiegłego wieku jasno pokazuje jak to się zawsze kończy” – napisał.