Najlepsze sposoby na oszczędzanie energii w firmie. Obniż rachunki z OZE!

davinci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: oszczedzanie energii


Nie trzeba przeprowadzać profesjonalnego audytu, by zmiany były odczuwalne. Warto rozpocząć od niewielkiej korekty nawyków pracowników, którzy dość beztrosko obchodzą się z oświetleniem, ogrzewaniem czy chłodzeniem. Dobrą praktyką są też modernizacje technologiczne – od wymiany źródeł światła na odpowiedniki energooszczędne po wprowadzenie nowoczesnego parku maszynowego. Dobrym pomysłem na oszczędzanie energii w firmie jest także optymalizacja procesów i osadzenie ich w czasie. Taryfy koncesjonowanych sprzedawców premiują zużycie prądu w godzinach niższego zapotrzebowania oraz obciążenia sieci. Do obniżenia rachunków przyczyni się także instalacja systemu fotowoltaicznego i innych urządzeń z kategorii OZE.

Jak oszczędzać energię elektryczną i obniżyć zużycie prądu? Na początek – energooszczędne żarówki i inne sprzęty

Gwałtownie rosnące ceny prądu wymuszają na przedsiębiorstwach radykalną poprawę efektywności energetycznej. Warto tutaj posiłkować się danymi przekazywanymi przez KAPE. Krajowa Agencja Poszanowania Energii wskazuje, że:

  • sprzęt biurowy (od komputerów po lodówki, klimatyzatory czy kuchenki mikrofalowe) obejmuje ok. 30% całego bilansu pobieranego prądu;
  • firmy z siedzibą świeżo po termomodernizacji, w dobrze ocieplonym budynku, ponoszą koszty mniejsze o ok. 35%;
  • lepsze zarządzanie ogrzewaniem, wentylacją itp. pozwala obniżyć zużycie energii w firmie o minimum 5%;
  • przy optymalnym wykorzystaniu energii można obniżyć nakłady finansowe o 80%.

Co zrobić, aby szukać oszczędności na rachunkach za energię?

  • W pierwszej kolejności warto wymienić oświetlenie na energooszczędne. W niektórych branżach nowoczesne żarówki pozwalają zmniejszyć pobór prądu zużywanego na światło o 85%.
  • Kolejna kwestia dotycząca oszczędzania energii w firmie to wentylacja i sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Jeżeli budynek ma możliwość otwierania okien, to warto z niej skorzystać, zamiast włączać klimatyzację za każdym razem.
  • A co z ogrzewaniem w okresie zimowym? Obniżenie temperatury o 1 stopień Celsjusza jest niemal nieodczuwalne przez pracowników, a pozwala oszczędzić ok. 6–10% nakładów na ciepło.

Oszczędzanie energii w firmie. Optymalizacja i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej poprzez reorganizację pracy

Czasami trudno efektywnie zarządzać kosztami związanymi z energią elektryczną, to zwykle walka z przyzwyczajeniami, długotrwałe budowanie dobrych praktyk – czas ucieka, a rachunki rosną. Dlatego zdecydowanie warto zdać się na automatykę. Unikniesz w ten sposób sytuacji, kiedy ktoś pozostawi włączone światło albo odkręconą klimatyzację po zakończeniu pracy. Rozwiązania z kategorii BMS (Building Management System) są w stanie współpracować z fotowoltaiką i racjonalnie zarządzać wykorzystaniem generowanego prądu na potrzeby własne. Takie oprogramowanie automatycznie steruje m.in.:

  • oświetleniem;
  • ogrzewaniem;
  • chłodzeniem;
  • kompatybilnymi urządzeniami użytkowymi;
  • zużyciem wody.

Sprzęt dla przedsiębiorstwa a oszczędzanie energii

I

Sposobem na amortyzację podwyżek cen energii w budżecie przedsiębiorstwa będą również szeroko pojmowane inwestycje. Wiążą się one z wydatkami, ale w dłuższej perspektywie przynoszą realne oszczędności. Wymiana sprzętu obniży ponoszone koszty, zwiększy też komfort i zadowolenie pracowników. W oszczędzaniu energii firmie chodzi zarówno o narzędzia do wykonywania zadań, jak i wyposażenie stref socjalnych przedsiębiorstwa. Kiedy stary sprzęt już się zużyje/zepsuje i będziesz kupować nową zmywarkę, ekspres do kawy, lodówkę, mikrofalę lub inne urządzenie do firmy, zwróć uwagę na:

  • klasę energetyczną;
  • warunki gwarancji;
  • żywotność;
  • parametry pracy w różnych warunkach i trybach.

Realne oszczędności na kosztach energii może przynieść poszukiwanie innego dostawcy i sprzedawców prądu

Rynek uwolniono 15 lat temu, a średnio na przesiadkę decyduje się ok. 300 firm miesięcznie. W związku z zawirowaniami w branży energetycznej i surowcowej eksperci przewidują, iż na poszukiwanie nowej, optymalnej taryfy będzie decydować się coraz więcej właścicieli firm. W Polsce koncesję sprzedawcy energii elektrycznej posiada około 400 podmiotów – ale jak to możliwe, iż handlujących jest zdecydowanie więcej od dystrybutorów? Wyjaśnienie jest całkiem proste. Wszelkie opłaty za przesył oraz utrzymanie infrastruktury energetycznej muszą trafiać do dostawcy adekwatnego dla danego terenu, natomiast koszty zużycia można opłacać u wybranego sprzedawcy. Nie oznacza to, iż każda firma po zmianie musi pilnować większej liczby faktur – nowy sprzedawca zwykle pełni także funkcję finansowego pośrednika między dostawcą a odbiorcą energii.

Kolejnym wariantem będzie zmiana taryfy u tego samego sprzedawcy i dostawcy prądu. Takie oszczędzanie energii w firmie wymaga starannego porównywania aktualnych warunków. Oferty można podzielić na kilka podstawowych kategorii:

  • ze stałą opłatą za zużyte kW prądu;
  • taryfy różnicujące stawki w zależności od pory dnia (zwykle niższe w nocy, większe w dzień);
  • z cenami uzależnionymi od aktualnego zapotrzebowania wszystkich odbiorców. Największe ilości energii są potrzebne w godzinach porannych, tuż przed południem, po południu oraz wieczorem. Przy takiej opcji warto prowadzić staranną politykę zakupową i nabywać energię w transzach, by nie kontraktować jej „na górkach”.

Oszczędzanie energii w firmie to nie jedyna metoda. Zainwestuj w instalacje PV i ogrzewanie pompami ciepła!

Dostosowanie rytmu funkcjonowania przedsiębiorstwa do godzin z niższymi stawkami za prąd to karkołomne zadanie. W wielu branżach to wręcz niewykonalne. Dlatego warto korzystać z własnych, odnawialnych źródeł energii i maksymalizować poziom autokonsumpcji nie tylko do zasilania urządzeń biurowych i parku maszynowego, ale także do ogrzewania czy klimatyzacji. W perspektywie wieloletniej zestaw składający się z fotowoltaiki, pomp ciepła oraz magazynów prądu to najbardziej opłacalna metoda oszczędzania energii w firmie. A ściślej rzecz ujmując – oszczędności na rachunkach, bo przy wydajnej produkcji prądu można sobie pozwolić na nieco większą swobodę w jego zużyciu. Przy obecnych stawkach czas zwrotu dla firmowej fotowoltaiki wynosi około 4 lata. Pamiętaj, iż możesz uzyskać dotację na OZE i skorzystać z pomocy naszych specjalistów w staraniach o dofinansowanie – choćby do 85% wartości inwestycji!

W Da Vinci Green Energy od początku naszej działalności wspieramy przedsiębiorców w optymalizacji kosztów działalności. choćby najlepsze zarządzanie zużyciem energii może nie wystarczyć, kiedy ceny na rynkach szaleją. OZE to przyszłość, również dla biznesu. Prawdopodobnie do czasu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, na to jednak z różnych powodów trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dekad. Postaw na niezależność i nie martw się nadmiernym oszczędzaniem energii w firmie!

Idź do oryginalnego materiału