Najlepsze atrakcje Dolnego Śląska. Święto województwa w Jeleniej Górze

5 godzin temu

— Dolny Śląsk obchodzi swoje święto w dniu patronki województwa dolnośląskiego św. Jadwigi. Co roku jako samorząd województwa organizujemy uroczystą sesję województwa. Zapraszamy znakomitych gości, wręczamy honorowy tytuł obywatela naszego województwa. Odbywa się coroczna gonitwa na Partynicach pod patronatem marszałka, gdzie można wygrać nagrodę marszałka, a także nagrodę przewodniczącego sejmiku. Szereg atrakcji w tym dniu — mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Święto województwa to niesamowita okazja, żeby poznać w pigułce wszystkie atrakcje Dolnego Śląska.

— Odwiedzają nasze stoisko, naszego Muzeum Porcelany w Wałbrzychu goście. Są bardzo zainteresowani, to są nasi potencjalni turyści, bo pytania, które nam zadają, świadczą o tym, iż podróżują, są ciekawi — dodaje Małgorzata Szpara, specjalista ds. Marketingu i PR Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Niestety wrześniowa powódź spowodowała znaczny spadek ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku. W związku z tym samorząd województwa zorganizował akcję „Wspieramy Dolny Śląsk”.

— Atrakcje Dolnego Śląska, które nie ucierpiały w powodzi, niestety pośrednio są poszkodowane przez powódź, ponieważ turyści obawiają się przyjazdu do nich, myśląc, iż one nie działają. Nieprawda, one działają. Dlatego samorząd Dolnego Śląska poprzez akcję „Wspieramy Dolny Śląsk” promuje te wszystkie atrakcje, zaprasza, zachęca poprzez, chociażby właśnie akcje na rynku w Jeleniej Górze, gdzie pokazujemy, iż Dolny Śląsk funkcjonuje, atrakcje działają i zapraszają do siebie — wyjaśnia Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

— W najgorszym momencie powodzi. Według danych Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej na 100 największych dolnośląskich atrakcji 6 było wyłączonych z użycia. Dzisiaj naprawdę możemy już przyjeżdżać bezpiecznie na Dolny Śląsk i odkrywać uroki tego regionu. Apelujemy do państwa, by przyjeżdżali na Dolny Śląsk. By to właśnie tutaj wspierali okolicznych przedsiębiorców w taki sposób, nie odwołując rezerwacji, bywając tutaj i podziwiając uroki przepięknej jesieni właśnie w naszym regionie — apeluje do turystów Justyna Butryn, zastępca dyrektora wydziału promocji UMWD.

Unikatowy dla Europy obiekt, XIV- wieczna wieża mieszkalna w Siedlęcinie znajduje się tuż przy rzece Bóbr, który mocno się rozlał podczas powodzi. O tym jak to się odbiło na zwiedzaniu obiektu, opowiadał ochmistrzyni wieży — Elżbieta Marud.

— Sama wieża jako obiekt nie ucierpiał za bardzo. Woda nam się wdarła tylko do piwnic i tam była do połowy piwnic. Tu od tej strony do biura nam się woda dzięki Bogu nie dostała, ale Bóbr się rozlał na tyle, iż ten teren, na którym teraz stoimy, był pod wodą. Obsunął nam się mur, uszkodził nam się tutaj most, ten, przez który wchodzimy, ale takie największe straty to odczuwamy w braku turystów, odwołały nam szkolne wycieczki, tutaj przyjazdy, także tak jak w tamtym roku obsługiwaliśmy praktycznie codziennie po trzy autokary szkolnych wycieczek, tak w tym roku, jest to jeden autokar, może na tydzień — mówi Elżbieta Marud, przewodnik sudecki, ochmistrzyni na Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Znacznie zmniejszyła się liczba turystów także w popularnych miejscach niedotkniętych powodzią.

— Chociaż Wałbrzych nie ucierpiał aż tak bardzo jak na przykład Kłodzko czy Stronie Śląskie, ale państwo odwołują wycieczki. Niestety Dolny Śląsk chyba cały właśnie cierpi z tego powodu, ale mamy nadzieję, iż to też będzie już taka odwrotna reakcja, iż państwo zobaczą, iż jesteśmy bezpieczni, jesteśmy otwarci, czekamy na turystów i będą do nas z powrotem po prostu przyjeżdżać — dodaje Małgorzata Szpara, specjalista ds. Marketingu i PR Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

— Oczywiście, iż zapraszamy na ten teren. Jest bardzo bezpiecznie, drogi są już udrożnione, są przejezdne, sama wieża jest udostępniona. Jest to, nie oszukujmy się, jedyny taki obiekt w Europie, zachowany w oryginale średniowieczny z oryginalnymi belkami stropowymi, z jedynymi na świecie malowidłami z legendą o Sir Lancelocie, więc na pewno warto nas odwiedzić, warto nas wesprzeć, bo tylko dzięki turystom, dzięki państwu, którzy do nas przyjeżdżają wieża, może funkcjonować w tej postaci, jak funkcjonuje do dnia dzisiejszego — zachęca do wycieczek na Dolnym Śląsku Elżbieta Marud.

Idź do oryginalnego materiału