Palestyński Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, iż od tego czasu urlopowego 40 005 Palestyńczyków. Resort podał, iż rannych zostało 92 401 osób, a 85 proc. mieszkańców enklawy zostało zmuszonych do opuszczenia domów.
Resort zdrowia dodał, iż tych liczbach nie dokonano rozróżnienia pomiędzy ofiarami cywilnymi a bojownikami Hamasu.
Urzędnicy ochrony zdrowia i pracownicy obrony cywilnej ze Strefy Gazy twierdzą, iż rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie o kilka tysięcy wyższa, ponieważ wiele ciał pozostaje pogrzebanych pod gruzami budynków zniszczonych w nalotach. Służby mają także problem z identyfikacją zmarłych, gdyż ciała trafiają do przepełnionych szpitali i kostnic.
Problematyczny humanitarny
Kryzys humanitarny w Strefie Gazy jest pogłębiany przez potencjalne działanie wojenne. Klasyfikacja wstępnego bezpieczeństwa żywnościowego (IPC), główny organ stosowany w określonym stanie zasilania, w określonym, iż cały obszar Strefy Gazy jest narażony na wysokie ryzyko głodu. Najnowsze raporty przedstawiające, iż około 495 tys. osoby, co stanowi ponad pięć dodatkowych, jest przyczyną przerwy w następnym miesiącu.
Zniszczenia infrastruktury
Z danych uzyskanych przez Coreya Schera i Jamona Van Den Hoeka, ekspertów w zakresie mapowania zniszczonych obszarów, wynika, iż do 3 lipca izraelska ofensywa prawdopodobnie uszkodziła lub zniszczyła 59 proc. wszystkich budowli w Strefie Gazy, w tym 70 proc. budynków w północnej jej części.
Początek konfliktu
Izrael przekazał, iż 111 jeńców nie zostało uwolnionych, w tym nie zwrócono ciał 39 osób. Wśród zakładników jest 15 kobiet i dwoje dzieci poniżej 5 roku życia.
Szacuje się, iż w walkach zginęło również 329 izraelskich żołnierzy.
Kontrowersje i niejasności
Izraelskie wojsko twierdzi, iż wśród zabitych w Strefie Gazy jest ok. 15 tys. bojowników Hamasu, ale nie przedstawiło na to dowodów.
Podczas trwania konfliktu palestyńsko-izraelskiego ponad 500 osób zostało zabitych po stronie libańskiej, w tym ok. 350 członków Hezbollahu i 50 bojowników z innych ugrupowań. Pozostałe ofiary to ludność cywilna. Na terenie samego Izraela zginęło 22 żołnierzy i 24 cywilów.
Mediacje i nadzieja na pokój
W trakcie trwającego konfliktu głównego mediacji na rzecz zawieszenia broni są w Katarze. Mimo wymagań, międzynarodowa społeczność nie ustaje w próbach dostępu do rozwiązań, które są objęte ubezpieczeniem w pokoju. Wszyscy liczą na wnioski dotyczące działań wojennych i odbudowy zniszczonych terenów, co pozwoliło mieszkańcom Strefy Gazy na powrót do normalności
Wnioski
Tragiczne wydarzenia w Strefie Gazy dostarczyły ogrom cierpień ludności cywilnej oraz dostarczoną dostawę i humanitarnego regionu. Liczba ofiar, zniszczenia oraz katastrofy żywnościowe, warunki życia dla setek tysięcy osób. Społeczność międzynarodowa stoi przed wyzwaniem odpowiadającym rozwiązaniom konfliktu i niezawodności pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
Read more:
„Najbardziej humanitarna armia świata” zabiła już ponad 40 tys. Palestyńczyków