Podczas tegorocznej IX Gali Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego jak co roku ogłosiliśmy zwycięzcę Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji”. W tym roku zbiegło się to z wydaniem 2500 numeru tygodnika „Myśl Polska”.
Przed ogłoszeniem wyników Konkursu Jan Engelgard (red. naczelny MP) oraz Przemysław Piasta (Prezes Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego) wręczyli pamiątkowe medale osobom współpracującym z naszym tygodnikiem. Byli wśród nich weterani piszący już od początku lat 90., kiedy MP zaczęła ukazywać się w Polsce (od 1993 roku), a także ci, którzy nawiązali z nami współpracę w ostatnich latach. Są to ludzie o różnych poglądach i dorobku. Łączy ich jedno – troska o los Polski i sprzeciw wobec poprawności politycznej, wobec tłumienia dyskusji o najważniejszych dla kraju sprawach pod pretekstem konieczności jedności wobec zagrożeń wojennych.
Zamykanie ust, donosy, obrzucanie inwektywami, blokowanie dostępu do internetu – to są metody stosowane przez rządzący w Polsce establishment, uzależniony w dużej mierze od zewnętrznych dysponentów. Duża część społeczeństwa, w tym także świat nauki i kultury, co podkreślali obecni na uroczystości goście – jest zastraszona lub hołduje najbardziej prymitywnej odmianie oportunizmu. W tej sytuacji „Myśl Polska” stała się jednym z niewielu miejsc, gdzie można bez ograniczeń i szczerze wypowiadać się na temat teraźniejszości i przyszłości Polski, na temat toczącej się wojny i zagrożeń z tego wynikających.
Wśród wyróżnionych pamiątkowymi medalami znaleźli się: prof. Tadeusz M. Trajdos, prof. Stanisław Bieleń, prof. Maria Szyszkowska, prof. Witold Modzelewski, dr Jolanta Niklewska, Andrzej Szczęśniak, Wiesław Kosobudzki, dr Maciej Motas, Bogusław Kowalski (pierwszy „krajowy” red. naczelny MP), Andrzej Szlęzak, Zbigniew Okorski, Adam Śmiech, Olaf Swolkień, Vladan Stamenković, Ambroży Mejer, Arkadiusz Miksa, Marcin Ogłaza. Pamiątkowe dyplomy otrzymali przedstawiciele kanału „Chrobry Szlak” i Polskiego Ruchu Lewicowego.
W drugiej części spotkania Komisja Konkursowa Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego Konkursu „Najlepsza książka o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji” ogłosiła wyniki IX edycji. W protokole czytamy: „Po przeanalizowaniu treści książek nominowanych do Nagrody Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego, postanowiła co następuję:
Nagrodę Główną za rok 2023 przyznać prof. dr hab. Ewie Maj za pracę nad edycją serii „Prasa Narodowej Demokracji 1893-1939. Tytuły prasowe, wydawcy, dziennikarze. Motywy publicystyczne” oraz za dotychczasowy dorobek badawczy.
W opinii Jury badania prasoznawcze prowadzone przez prof. Ewę Maj mają charakter pionierski i odsłaniają ogromny, do tej pory mało zbadany obszar aktywności obozu Narodowej Demokracji. Prasa i wydawnictwa były jednym z podstawowych narzędzi, przy pomocy którego Narodowa Demokracja komunikowała się z polskim społeczeństwem począwszy od samego początku swojego istnienia. Tematykę tę prof. Ewa Maj podjęła już w 2010 roku w monografii „Komunikowanie polityczne Narodowej Demokracji 1918-1939” i „Prasa Narodowej Demokracji 1886-1939” (wraz z Anetą Dawidowicz). Zwieńczeniem tego kierunku badań jest rozpoczęcie edycji serii „Prasa Narodowej Demokracji 1893-1939. Tytuły prasowe, wydawcy, dziennikarze. Motywy publicystyczne” we współpracy z Ewą Szwed-Walczak. Do tej pory ukazały się dwa tomy serii (do litery G). Na uwagą zasługuje rozległość i wszechstronność podjętych badań, obejmująca nie tylko poszczególne tytuły gazet i periodyków wydawanych przez Narodową Demokrację, ale także hasła osobowe i omówienie najczęściej podejmowanych tematów.
Jury uznało także, iż na wyróżnienie zasługuje cała dotychczasowa praca badawcza Laureatki, obejmująca monografie z fundamentalna pracą „Związek Ludowo-Narodowy 1919-1928: studium z dziejów myśli politycznej” na czele wydaną w 2000 roku oraz liczne artykuły w periodykach naukowych, poświęcone myśli politycznej i elitom Narodowej Demokracji”.
Na zakończenie uroczystości Jan Engelgard zaprezentował ostatnią książkę wydaną przez Dom Wydawniczy „Myśl Polska”. Są to „Wspomnienia partyzanta NSZ” autorstwa Piotra Kosobudzkiego (1916-2008), ojca naszego kolegi Wiesława Kosobudzkiego. Jej omówienie zamieściliśmy w poprzednim numerze MP.
JE
Myśl Polska, nr 19-20 (5-12.05.2024)