Pierwsze odwiedziny w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w naszym mieście odbyły się w 2008 roku. Wizyty u osób starszych, samotnych, zmagających się z chorobami składali członkowie Komitetu Pomocy SOS „Solidarność” . Wraz z upływem czasu rosła liczba świdniczan, którym zanosili okolicznościowe listy, kwiaty i drobne upominki, a do dorosłych dołączyła młodzież z Gimnazjum nr 1, które później przeobraziło się w Szkołę Podstawową nr 3. Dzisiaj wolontariusze również wyruszyli w drogę, by, zgodnie z tegorocznym hasłem Światowego Dnia Chorego „Nadzieja zawieść nie może”, stać się pielgrzymami nadziei i sprawić euforia wielu potrzebującym.
– Dzień Chorego przypada 11 lutego. Od wielu lat właśnie tego dnia Komitet Pomocy SOS „Solidarność” odwiedza chorych świdniczan, którzy często choćby nie opuszczają swoich mieszkań, bo nie są już w stanie, ale też osoby starsze, niemające bliskich. Przekazujemy im paczki z artykułami spożywczymi i słodyczami oraz dyplom. To oczywiście jedynie pewien symbol, ale dla tych osób nie liczy się prezent tylko przede wszystkim rozmowa i to, iż ktoś o nich pamięta – wyjaśnia Włodzimierz Radek, prezes Komitetu.
W tym roku w akcji wzięło udział 8 członków Komitetu Pomocy SOS „Solidarność” oraz 16 uczniów SP nr 3. Pojawili się w domach około 60 świdniczan. Bardzo często były to dłuższe wizyty, z obowiązkową herbatką i słodkościami, stanowiące okazję do wspomnień oraz opowieści o ciekawych wydarzeniach. W życie ludzi chorych i samotnych wniosły wiele przyjemności i nadziei. Dla młodych wolontariuszy były fantastyczną lekcją życia i szacunku do drugiego człowieka.
Do Joanny Pąk i jej mamy Krystyny dotarły Liwia, Julka i Zuzia z Katarzyną Radek, opiekunką Szkolnego Klubu Wolontariatu SP nr 3. Znana poetka nie kryła wzruszenia: – Bardzo dziękuję i Panu Burmistrzowi, i Komitetowi, i Wam, uczniom. Chętnie będę Was przyjmowała nie tylko w Dniu Chorego. jeżeli tylko zechcecie, zapraszam częściej. Miło wspominam spotkanie w Waszej szkole.
Artystka pytała też dziewczęta o ich szkołę i plany na przyszłość. Opowiedziała o swoich przeżyciach i zdradziła, iż przymierza się do kolejnej publikacji. Nie zdradzimy, co to będzie, ale kibicujemy i czekamy z wielką niecierpliwością. Na zakończenie spotkania pani Joasia obdarowała gości tomikami wierszy, przekazując też ważne przesłanie: – Nie wolno pochopnie oceniać drugiego człowieka. Nigdy nie wiadomo, co go w życiu spotkało.
Ósmoklasistki były również u pani Janiny: – Dziękuję z całego serca. Jestem wzruszona, iż ktoś o mnie pamięta. Wiele też zawdzięczam sąsiadom, którzy bardzo mnie wspierają.
Wieczorem wolontariusze Komitetu pojawią się również w świdnickim szpitalu, by złożyć życzenia jego pacjentom. Przekażą list okolicznościowy podpisany przez burmistrza Marcina Dmowskiego i Włodzimierza Radka, prezesa Komitetu, o treści: „11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II, który pragnął ukazać sens cierpienia, uwrażliwić ludzi na potrzeby człowieka chorego i dać rodzinom wsparcie i zrozumienie w czasie choroby najbliższych. Prosimy przyjąć szczere życzenia powrotu do zdrowia, nadziei na lepsze jutro, cierpliwości w oczekiwaniu na pomocną dłoń osób życzliwych, pełnych empatii, przynoszących ulgę w codziennym zmaganiu się z chorobą”.
Akcja odbywa się pod patronatem burmistrza Marcina Dmowskiego, który wsparł ją również finansowo. Środki przekazali też Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek, Spółdzielnia Mieszkaniowa i PSS Społem.
aw