Karol Wasilewski
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji, absolwent turkologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w 4CF na stanowisku Foresight Advisora. W latach 2016-2022 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, gdzie pełnił funkcję analityka ds. Turcji, kierownika programu Bliski Wschód i Afryka i redaktora prowadzącego Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej (tomy 2016-2019). Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z przyszłością porządku i bezpieczeństwa międzynarodowego, nowymi tendencjami w stosunkach międzynarodowych i analizą polityki zagranicznej. Ekspert Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.
Z Karolem Wasilewskim, ekspertem Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Niechęć do pesymizmu – tendencja ludzi, zwłaszcza elit, do ignorowania, bagatelizowania lub odrzucania narracji, które postrzegają jako zbyt negatywne. Jest to odmiana uprzedzenia optymistycznego, która wpływa na większość debat na temat przyszłości, zwłaszcza w kręgach technologicznych.
www.the-coming-wave.com
Spójrz na świat, a wyda ci się, iż powstrzymywanie [technologii] jest niemożliwe. Spójrz na konsekwencje, a coś innego stanie się równie wyraźne: dla dobra wszystkich powstrzymywanie musi być możliwe.
Mustafa Suleyman, Michael Bhaskar, „Nadchodząca fala: technologia, władza i największy dylemat XXI wieku”
Możemy zaprogramować ludzi tak samo jak programujemy komputery.
Amy Webb, Andrew Hessel, „Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?”
- Kim jest Mustafa Suleyman, współautor książki „Nadchodząca fala: technologia, władza i największy dylemat XXI wieku” („The Coming Wave: Technology, Power, and the Twenty-first Century’s Greatest Dilemma”?
- Proszę odszyfrować metaforę fali, która pojawia się w książce. Jakie dwie główne fale nas niedługo zaleją?
- Jakich jest pięć największych zagrożeń ze strony nowych technologii?
- Co zrobić, żeby „wielka fala” nie doprowadziła do końca ludzkości?
- Kto zyska władzę, a kto straci na tsunami sztucznej inteligencji i modyfikacji genetycznych?
- W Finlandii działa Komitet na rzecz Przyszłości, instytucjonalny model myślenia o przyszłości ponad podziałami partyjnymi i bieżącą walką polityczną. W Polsce mamy Instytut Pamięci Narodowej. Czy Polsce jest potrzebny Instytut Przyszłości Narodowej (IPN+) lub używając nazwy wywołującej mniej kontrowersji wśród aktualnie rządzących, Komitet na rzecz Przyszłości Polski? Powołanie takiej instytucji postuluje think tank Instytut Spraw Obywatelskich.
Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.
Wzmocnij kampanie obywatelskie Instytutu Spraw Obywatelskich
Przekaż swój 1,5% podatku:
Wpisz nr KRS 0000191928
lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.
Zapraszamy na staże, praktyki i wolontariat!
Dołącz do nas!Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0