Ochrona dla izraelskich władz: W czwartek (9 stycznia) Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której zadeklarowała, iż zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wcześniej prezydent Andrzej Duda wysłał do rządu list, w którym zaapelował o zapewnienie ochrony premierowi Benjaminowi Netanjahu, jeżeli ten weźmie udział w obchodach. Premier Izraela od listopada ubiegłego roku objęty jest nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w związku z oskarżeniami o popełnienie zbrodni wojennych w Strefie Gazy.
REKLAMA
Adwokatura reaguje: W sobotę (11 stycznia) do wniosku prezydenta, decyzji rządu oraz "publicznych wypowiedzi najwyższych przedstawicieli władzy wykonawczej" odniosła się w swojej uchwale Naczelna Rada Adwokacka (NRA). W treści dokumentu, opublikowanego w mediach społecznościowych przez prezesa Rady Przemysława Rosatiego, czytamy, iż ostatnie działania klasy politycznej są równoznaczne z "zapowiedzią nierespektowania przez Rzeczpospolitą Polską nakazów aresztowania wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wobec premiera oraz ministra obrony Państwa Izrael".
Zobacz wideo Europa, Chiny, Trump i jego plany. Czy już po nas? [Co to będzie odc.41]
"Groźne i szkodliwe": NRA zaznacza w uchwale, iż zgodnie z prawem realizacja nakazu aresztowania wydanego przez MTK należy do sądu, a nie do prezydenta, premiera i członków rządu. Wskazuje również, iż "orzeczenia sądów i trybunałów międzynarodowych nie mogą być respektowane w sposób wybiórczy". Według Rady ostatnie działania przedstawicieli klasy politycznej "podważają zaufanie obywateli do rządów prawa w Polsce oraz respektowania przez polskie władze prawa". NRA ocenia je jako "niezwykle groźne i szkodliwe", szczególnie w kontekście odbudowy praworządności w Polsce.
Apel do władz: W związku z tym NRA zwróciła się do prezydenta oraz przedstawicieli władzy wykonawczej o "bezwarunkowe przestrzeganie prawa, w tym umów międzynarodowych nie tylko na poziomie deklaracji, ale również w podejmowanych uchwałach i publicznych wypowiedziach". Podkreśliła, iż "jest to warunek konieczny do odbudowania w Polsce praworządności, zaufania obywateli do prawa, organów i instytucji państwowych".Więcej na ten temat w artykule: "Doradca Andrzeja Dudy tłumaczy list ws. ochrony Netanjahu. 'Prezydent widzi dalej, słyszy więcej'".Źródło: X