Na początku 2026 roku w Nysie działać ma ekociepłownia

1 rok temu
fot. Radio Doxa

W piątek (21 lipca) została podpisana umowa na realizację wartej ponad 130 mln zł inwestycji. Będzie to pierwsza tego rodzaju instalacja w obrębie nie tylko województwa opolskiego, ale też dolnośląskiego i śląskiego. Ekociepłownia powstanie na terenie miejskiej ciepłowni.

– Budujemy kocioł kogeneracyjny wraz z turbiną, który będzie produkował ciepło oraz energię elektryczną. Ciepło oddamy mieszkańcom do sieci, natomiast energia elektryczna zostanie wykorzystana do oświetlenia ulic czy ładowania miejskich autobusów elektrycznych. Wprowadzamy w życie ideę gospodarki obiegu zamkniętego – wskazuje Artur Pawlak, prezes Nyskiej Energetyki Cieplnej.

– NEC korzysta z dofinansowania na budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, która przyjmie m.in. 15 ton paliwa wytworzonego z odpadów komunalnych – wyjaśnia Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– To ekologia przez duże „E”. Sens inwestycji jest taki, żebyśmy żyli w czystszym środowisku, a część odpadów, które mieszkańcy generują nie była marnotrawiona, a stałą się ekologicznym paliwem, jakim jest RDF. To oznacza dla mieszkańców tańsze ogrzewanie i ciepłą wodę oraz ogromne zniżki jeżeli chodzi o energię elektryczną w placówkach oświatowych – dodaje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał na realizację inwestycji 107 mln zł. Połowę w formie dotacji, reszta to pożyczka. Nyska ekociepłownia będzie korzystała z paliwa RDF produkowanego przez inną miejską spółkę EKOM.

Artur Pawlak, Dominik Bąk, Kordian Kolbiarz:

Więcej na ten temat:

Autor: Fabian Miszkiel

Idź do oryginalnego materiału