Na os. Paderewskiego przybędzie kilkaset mieszkań. Deweloper dostał zgodę na inną zabudowę terenu po Belgu

1 dzień temu
Nawet 340 mieszkań będzie mogło powstać na terenie po wyburzonym centrum handlowym na os. Paderewskiego. Deweloper złożył wniosek o kolejną inwestycję. Uchwała w sprawie lex deweloper została dzisiaj przegłosowana.

Początkowy plan był taki, iż na terenie po CH Belg powstaną mieszkania, a obok budynek biurowo-usługowy. Jednak inwestor, spółka powiązana z Cavatiną, zmienił zdanie i złożył wniosek na podstawie specustawy tzw. lex deweloper. Mimo iż od prawie roku miał już pozwolenie na budowę biurowca z częścią usługową. Cavatina potrzebowała zgody, żeby wbrew miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje usługi, mogła postawić tu kolejny budynek mieszkalny. Dzisiaj podczas sesji rady miasta Piotr Pietrasz z PiS-u pytał, czy nie lepiej byłoby pozostawić w tym miejscu funkcję usługową. – Inwestor chce ograniczyć ilość lokali użytkowych. jeżeli w miejsce Belga wchodzi tam obiekt praktycznie tylko mieszkalny, to mieszkańcy tego terenu, czyli północnej części osiedla, będą mieli niedosyt tego typu obiektu handlowego. Powstaje tu luka – mówił radny.

Spółka Cavatina SPV 32 zawnioskowała o budowę łącznie od 290 do 340 lokali mieszkalnych. Jak przekonywał dzisiaj prezes Cavatina Holding Rafał Malarz, usługi będą na parterach. – Oprócz powierzchni mieszkalnej na wyższych kondygnacjach, cały parter od strony ul. Granicznej i ul. Przemysłowej będzie przeznaczona na zlokalizowanie lokali usługowych – mówił Malarz. Zgodnie z koncepcją na usługi inwestor przewiduje 2 tys. m kw., czyli ok. 18% powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Nie tylko funkcja budynku jest niezgodna z planem. Także zaproponowana przez inwestora wysokość. Zgodnie z planem budynki powinny mieć nie więcej niż 7 kondygnacji i maksymalnie 20 metrów wysokości. Deweloper planuje, iż jego obiekt mieszkalny będzie miał od 5 do 9 kondygnacji i 28 metrów wysokości. W ostatnim momencie przed sesją do radnych trafiło pismo od właściciela pobliskiego biurowca, który zwracał uwagę na to, iż realizacja tak wysokiej zabudowy uniemożliwi mu zlokalizowanie na dachu nieruchomości paneli fotowoltaicznych. Jednak na ten argument przeciwko inwestycji u zbiegu ulic Granicznej i |Przemysłowej odpowiedział wiceprezydent. – Byłoby to trochę daleko idące, żeby zobowiązywać inwestora do jakichkolwiek działań, które mają rozważać hipotetyczne realizacje, których jeszcze nie ma – mówił Waldemar Bojarun. Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę w tej sprawie. Za było 17 osób. Klub radnych Koalicji Obywatelskiej podzielił się, radne KO wolały się wstrzymać. Tak samo jak Piotr Trząski z Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali członkowie klubu PiS zagłosowali przeciwko uchwale.

Budynek, który powstanie będzie dobudowany do tego, który już jest realizowany bliżej ul. Damrota. Inwestor planuje większą niż wynika to z obowiązujących przepisów, liczbę miejsc parkingowych. Chce ich stworzyć od 566 do 663 na poziomie -1 i 0. 30% dodatkowych miejsc parkingowych zostanie przeznaczona na parkowanie ogólnodostępne (od 131 do 153) i znajdzie się bezpośrednio od strony ul. Granicznej.

Łukasz Kądziołka

Idź do oryginalnego materiału