Mławianie wyruszyli wzdłuż jeziorka i terenu Krajewo na spacer 2 lutego w Światowy Dzień Mokradeł. Jak cenny przyrodniczo jest to obszar opowiadał dzisiaj nadleśniczy Nadleśnictwa Dwukoły Jaromir Skrzypecki.
Na Krajewie w Mławie [ZDJĘCIA]
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1971 roku, w rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – traktatu międzynarodowego, którego sygnatariuszami są 172 państwa.
W spotkaniu na Krajwie wzięli udział mławscy uczniowie i seniorzy.
– Znajdujemy się w granicach miasta Mławy, które ma bardzo dużo terenów leśnych. Dla tego miasta są to takie zielone płuca, tereny rekreacyjne i wypoczynkowe. Krajewo to miejsce wyjątkowe. Zaliczamy je do obszarów wodno-błotnych, o których dzisiaj mówimy. Wyspa na jeziorku jest szczególnie cenna, gdyż na niej znajdują się dwa siedliska: siedlisko boru bagiennego, a do niego przylegają od strony północno-wschodniej płaty torfowiska wysokiego – wyjaśniał zebranym nadleśniczy Jaromir Skrzypecki.
Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, iż nad Krajewem w tym miejscu występują 43 gatunki ptaków i rośnie 138 gatunków roślin, w tym m.in., znajdująca się pod ścisłą ochroną, rosiczka okrągłolistna. To doskonałe miejsce dla wszystkich także dla ornitologów.
Krajewo to obszar chroniony o znaczeniu priorytetowym. Występujące tam rośliny i ptaki są wrażliwe na zmiany warunków wodnych i troficznych, dlatego bardzo gwałtownie dochodzi do degradacji. Spowodowane jest to obniżającym się poziomem wód oraz zaśmiecaniem terenu.
Fot. UMM