Muzeum Ziemi Tarnowskiej z nowymi planami na przyszłość

1 dzień temu
Zdjęcie: muzeum


Remonty zabytków, pozyskiwanie funduszy i rozwój placówki – zapowiada nowy przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Na czteroletnią kadencję na to stanowisko został powołany wicemarszałek małopolski Ryszard Pagacz.

W rozmowie z RDN Małopolska zapowiedział sporo zmian. Na liście zadań jest m.in. stworzenie Izby Pamięci przy ul. Urszulańskiej oraz przejęcie letniego dworku Jana Matejki, tzw. Koryznówki. W planach jest również remont zamku w Dębnie.

– W tym roku zaczną się Prace nad Izbą Pamięci przy ul. Urszulańskiej w Tarnowie. Mamy też w planie przejąć tzw. Koryznówkę, czyli dworek letni po Janie Matejce. Planów jest dużo. Jest też w planach poważny remont zamku w Dębnie. Widać, iż tych obiektów, które wymagają konserwacji, bo przecież to wszystko to są obiekty zabytkowe, jest dużo. Też trzeba zwrócić uwagę, iż cały czas wspieramy w poszukiwaniu środków finansowych ponieważ tych zewnętrznych środków centralnych jest coraz mniej.

Izba Pamięci powstanie w dawnej katowni Gestapo, która mieściła się w kamienicy przy ul. Urszulańskiej 18 w Tarnowie. To ważne miejsce dla historii regionu – to tutaj życie straciło wielu mieszkańców Tarnowa i okolic.

O tym pisaliśmy TUTAJ

Rada Muzeum to organ doradczy i opiniodawczy, który czuwa nad funkcjonowaniem instytucji. Na nową, czteroletnią kadencję powołano przedstawicieli różnych środowisk – samorządowców, naukowców, działaczy kultury i polityków.

Skład rady (Kadencja 2025-2029)

dr hab. Anna Pachowicz (Akademia Tarnowska, wiceprzewodnicząca Rady),

Józef Gawron (Radny Województwa Małopolskiego),

Grzegorz Kozioł (Wójt Gminy Tarnów),

Tomasz Stelmach (Radny Powiatu Tarnowskiego),

Agnieszka Kawa (Zastępca Prezydenta Tarnowa ds. Kultury i Komunikacji Społecznej),

dr Łukasz Sochacki (Uniwersytet Jagielloński),

Sławomir Czop (Stowarzyszenie Małopolska Kultura),

dr Mateusz Olejnik (Polskie Towarzystwo Historyczne),

Anna Pieczarka (Poseł na Sejm RP)

Idź do oryginalnego materiału