

W piątek (14.02) Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu podpisało umowę z firmą BLANK architekci z Zabrza na wykonanie wielobranżowego projektu budowlanego. Dokumentacja ta jest kluczowa dla dalszych prac w budynku dawnego gimnazjum, znanego jako szkoła książęca, gdzie powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Projekt zostanie podzielony na dwa etapy, a jego realizacja ma zakończyć się do końca roku.
– Firma, z którą podpisaliśmy umowę, przygotuje pełną dokumentację potrzebną do utworzenia muzeum, a także dokumentację umożliwiającą ogłoszenie przetargu na remont dachu – informuje dr Dariusz Byczkowski z Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. – W pierwszym etapie przewidziane jest wykonanie dokumentacji projektowej na modernizację dachu budynku dawnego Gimnazjum Piastowskiego wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Mieliśmy bardzo dużo problemów, bo w tym miejscu od dwudziestu lat są powierzchnie nieużytkowane, gdzie zbierały się odchody gołębi. Teraz zostały one usunięte. Tam jest czyściutko i dzięki tym działaniom odsłonięte zostały stropy, które są zdrowe, więc bardzo się z tego cieszymy. Kiedy będziemy mieli już całą dokumentację gotową (bo projekt funkcjonalno-użytkowy już mamy), wszystkie uzgodnienia i pozwolenia oraz gotowy dach, to w dalszym ciągu będziemy pozyskiwać środki na kolejne zadania, czyli wymianę instalacji elektrycznej, okien itd.
Na mocy umowy wykonawca zobowiązany jest m.in. do wykonania kompleksowej wielobranżowej dokumentacji projektowej w branży architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, elektrycznej, sanitarnej, teletechnicznej i drogowej, kosztorysu inwestorskiego, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, projektu aranżacji wnętrz i wyposażenia, projektu zagospodarowania terenu przyległego (tereny zielone, podwórze), projektu elementów wyposażenia wystaw stałych, projektu elementów wyposażenia technicznego, elementów wyposażenia powierzchni magazynowych w celu przechowywania zbiorów muzealnych, elementów wyposażenia pracowni konserwatorskich i pracowni digitalizacji zbiorów, projektu ekspozycji wskazanej w wyniku badań archeologicznych prowadzonych w 2023 r. reliktów zabudowy średniowiecznej i nowożytnej.
Kwota zawartej umowy na realizację projektu to ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych i została pozyskana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dariusz Byczkowski:



autor: KZL