MORĄG. Po latach przygotowań, modernizacji i konserwacji w historycznych wnętrzach pałacu Dohnów w Morągu swoje podwoje otworzyło Muzeum Prus Górnych. W sobotę zapraszamy na dzień otwarty i bezpłatne zwiedzanie placówki.

– Dziękuję panu marszałkowi i dyrekcji muzeum za troskę o to, co było, jest i będzie częścią naszej skomplikowanej tożsamości – powiedziała podczas otwarcia Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Tożsamości, o której wreszcie można mówić, pisać, dyskutować, a która pokazuje, jak ważna jest różnorodność w jedności i jedność w różnorodności.
Wcześniej (od 1986 roku) nosiło ono imię filozofa i pisarza Johanna Gottfrieda Herdera, który urodził się w tym mieście w 1744 roku. Zmiana nazwy jest powiązana z rozszerzeniem oferty wystawienniczej instytucji.
– Muzeum, które dziś otwieramy, to efekt ogromnego nakładu pracy oraz znacznych inwestycji – podkreślił marszałek województwa Marcin Kuchciński. – Dzięki środkom samorządu województwa, wsparciu programów krajowych i europejskich oraz zaangażowaniu muzealników i ekspertów, udało się stworzyć miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością.

Muzeum w Morągu Przeszło gruntowną modernizację – od termomodernizacji pałacu Dohnów, przez unowocześnienie infrastruktury, aż po przygotowanie zupełnie nowych ekspozycji. Łączna wartość wszystkich inwestycji wyniosła ponad 14,3 mln zł, z czego środki samorządu województwa to 8,4 mln zł. Pozostała kwota pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków własnych muzeum.
Wykonano między innymi termomodernizację i remont budynku, prace remontowe wystawowej części środkowej, wyposażenie pałacu w osprzęt techniczny i umeblowanie wraz z wielobranżowym nadzorem inwestorskim. Muzeum zostało również wyposażone w infrastrukturę techniczną niezbędną do jego otwarcia po remoncie w 2024 roku.

Muzeum Prus Górnych to miejsce, w którym przeszłość łączy się ze współczesnością. Instytucja, mieszcząca się w odrestaurowanej rezydencji szlacheckiej, stanowi jedyny w swoim rodzaju punkt na mapie Warmii i Mazur. Pałac Dohnów, którego historia sięga XVI wieku, był świadkiem burzliwych wydarzeń, niszczony i odbudowywany, dziś znów zachwyca pięknem wnętrz i bogactwem pełnych niezwykłych eksponatów i opowieści.

• “Krajobraz kulturowy Górnych Prus. Kurhany” – opowieść o pradawnych mogiłach, będących świadectwem najstarszych śladów osadnictwa,
• „Przestrzeń Morąga i okolic“ – spojrzenie na miasto i region jako centrum życia społecznego, pełne symboliki i historii,
• „Historia pałacu Dohnów w Morągu“ – losy jednej z najważniejszych rezydencji szlacheckich w Prusach Książęcych,
• „Luterańskie epitafia i portrety upamiętniające“ – unikatowe dzieła sztuki sakralnej, ukazujące wpływ reformacji na kulturę Prus Górnych,
• „Portret holenderski XVII wieku z galerii rodu zu Dohna“ – kolekcja arcydzieł malarskich, które kiedyś zdobiły rezydencje pruskiej arystokracji,
• „Okruchy przeszłości. Pamiątki z pruskich dworów“ – przedmioty codziennego użytku, obrazujące styl życia dawnych właścicieli ziemskich,
• „Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta z kolekcji Franza Rosego z Dylewa“ – niezwykła kolekcja rzeźb włoskiego modernisty, łącząca sztukę z historią regionu.
Muzeum Prus Górnych w Morągu jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, instytucji kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
DZIEŃ OTWARTY, ZWIEDZANIE ZA DARMOW sobotę 15 marca roku odbędzie się dzień otwarty Muzeum Prus Górnych. W programie wydarzenia przewidziano zwiedzanie z kuratorami, spotkania z historykami oraz prezentację nowoczesnych ekspozycji. Wstęp na uroczystość otwarcia jest wolny. Instytucja będzie czynna w godzinach od 11 do 16. Zwiedzania kuratorskie zaplanowano na godz. 11.30 i 14.
