Muzeum Kultury Wilamowskiej zaprasza na dni otwarte

2 dni temu

Kultura wilamowska i odrębny język, którym posługują się wilamowianie to dla wielu prawdziwy fenomen. Tamtejszy folklor przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, a chęć zachowania dziedzictwa w postaci muzeum wyrażana była już od dziesiątek lat.

Muzeum Kultury Wilamowskiej powstało dzięki zaangażowaniu nie tylko lokalnej społeczności, ale również Stowarzyszenia Wilamowianie i Uniwersytetu w Oslo. Dlatego w muzeum będą prowadzone m.in. badania naukowe.

– Najbardziej charakterystyczny, poza językiem jest strój wilamowski, który występował tylko na terenie Wilamowic i jest on bardzo eklektyczny. Wilamowianie byli tkaczami i handlarzami, handlowali z tymi swoimi wyrobami po całej Europie więc z tych miejsc, gdzie dojeżdżali jak na przykład do Istambułu, Wiednia, Moskwy, Berlina, Londynu przywozili te lokalne materiały – niejednokrotnie bardzo kosztowne. I tworzyli z nich ten wilamowski strój, który dzisiaj widzimy współcześnie. Jest on niesamowicie rozbudowany, ma kilkanaście wersji na każde święto w zależności od statusu społecznego, materialnego danej osoby – mówi Justyna Majerska-Sznajder, dyrektor Muzeum Kultury Wilamowskiej

Całość wystawy jest dwujęzyczna, wzbogacona o multimedia i nowoczesne technologie. Projekt o wartości ponad 8,5 mln złotych udało się zrealizować dzięki środkom własnym gminy, ale przede wszystkim dzięki dofinansowaniu z Funduszy Norweskich. Muzeum ma być również miejscem spotkań lokalnej społeczności i przestrzenią do nauki języka.

– Była pewna zapaść przez kilkadziesiąt lat tej komuny powiedzmy sobie i utracono pewne odrębności, wyjałowiły się, stroje wilamowskie typowe w pewien sposób zanikły. Ale ciągle była gdzieś ta kultura śmiergustów, śmierguśników i powoli ta kultura wilamowska zaczęła się odradzać. Dlatego to muzeum jest tego zwieńczeniem i ten język, który zaczyna być rozwojowy bo nie umiera, tylko się rozwija. Coraz więcej ludzi mówi po wilamowsku – mówi Kazimierz Cebrat, burmistrz Wilamowic

W najbliższy weekend muzeum zaprasza na dni otwarte, których pełen program dostępny jest na stronie internetowej. W programie poza zwiedzaniem muzeum są warsztaty zielarskie, prezentacja podręcznika do nauki języka wilamowskiego czy wieczór z pieśnią wilamowską.

Idź do oryginalnego materiału