Miliarder Elon Musk w poniedziałek znowu skrytykował projekt ustawy budżetowej prezydenta USA Donalda Trumpa i zapowiedział, iż w razie jej przegłosowania w Stanach Zjednoczonych powstanie nowe ugrupowanie – Partia Ameryki.
Z szaleńczych wydatków (zawartych w) tej ustawie, która podwyższa pułap zadłużenia o rekordowych pięć bilionów dolarów, ewidentnie wynika, iż żyjemy w kraju jednej partii – PARTII PROSIAKÓW!!
– napisał Musk w serwisie X.
Dodał, iż politycy opowiadający się za ustawą budżetową, głosują za „ustawą o niewolnictwie długu”.
Jeśli ta ustawa o szaleńczych wydatkach zostanie przegłosowana, następnego dnia będzie utworzona Partia Ameryki
– zapowiedział.
Dalsza część tekstu pod tweetem
If this insane spending bill passes, the America Party will be formed the next day.
Our country needs an alternative to the Democrat-Republican uniparty so that the people actually have a VOICE.
— Elon Musk (@elonmusk) June 30, 2025
Nasz kraj potrzebuje alternatywy wobec jednopartyjnych (rządów) demokratyczno-republikańskich, by ludzie naprawdę mieli GŁOS
– dodał.
Ocenił, iż Demokraci i Republikanie tylko udają, iż są oddzielnymi partiami.
Napisał też, iż każdy członek Kongresu, który zagłosuje za projektem, powinien się wstydzić.
W niedzielę prezydent USA Donald Trump powiedział w telewizji Fox News, iż Musk jest zdenerwowany, ponieważ ustawa obetnie dopłaty do pojazdów elektrycznych. „Myślę, iż Musk to wspaniały facet, wiem, iż zawsze będzie mu się wiodło. Jest mądrym gościem” – podkreślił prezydent.
Konflikt Trump-Musk. Tak się zaczęło
Na początku czerwca doszło do ostrej wymiany zdań między Trumpem a Muskiem, który nazwał prezydencki projekt ustawy budżetowej „paskudztwem”, poparł wezwanie do jego impeachmentu, a choćby insynuował, iż Trump, wspólnie z miliarderem Jeffreyem Epsteinem, wykorzystywał nieletnie dziewczęta. Trump z kolei mówił, iż jest „bardzo rozczarowany” swoim byłym bliskim doradcą. Ocenił, iż Musk „oszalał” i zasugerował, iż może zakończyć kontrakty zawarte między amerykańskim rządem i firmami Muska.
Później Musk napisał, iż „żałuje niektórych swoich postów” o prezydencie, przyznał, iż „poszły za daleko” i według mediów rozmawiał z Trumpem, zanim publicznie wyraził skruchę.
W niedzielę Kongresowe Biuro Budżetu (CBO) powiadomiło, iż senacki projekt ustawy budżetowej zawierający realizację obietnic wyborczych Trumpa zwiększy deficyty budżetowe o 3,3 bln dolarów przez najbliższe 10 lat. Trump chce, by ustawa trafiła na jego biurko przed 4 lipca, gdy w USA obchodzony jest Dzień Niepodległości.
Czytaj także:

Europa obserwuje koniec przyjaźni między Trumpem i Muskiem
Po publicznym zakończeniu przyjaźni przez Donalda Trumpa i Elona Muska politycy w Europie po raz pierwszy od dawna mogli pozwolić sobie wobec USA na Schadenfreude, czyli satysfakcję z cudzego...
Czytaj więcejDetails