Mrożenie cen prądu pozostanie z nami na dłużej

kamienskie.info 8 godzin temu

Choć rząd dopiero wiosną zdecyduje, czy wydłużyć mechanizm maksymalnej ceny energii na IV kwartał tego roku, to jednak już teraz w koalicji słychać głosy, iż tak się właśnie stanie, niezależnie od wyniku analiz. Niewykluczone wręcz, iż instrument ten zostanie z nami na kolejne lata.

Zgodnie z ustawą z 27 listopada 2024 r. dotyczącą ograniczania wysokości cen energii elektrycznej, jej odbiorcy w gospodarstwach domowych do końca września 2025 roku korzystają z rozliczeń za energię po cenie maksymalnej wynoszącej 500 zł/MWh. Na razie rząd dość powściągliwie odpowiada na pytania, czy mechanizm ten zostanie wydłużony także na ostatni kwartał tego roku.

– Wprowadzony powołaną ustawą obowiązek złożenia do dnia 30 kwietnia 2025 r. przez sprzedawców z urzędu wniosków do Prezesa URE o zmianę taryf na II półrocze 2025 r. jest dodatkowym mechanizmem, który powinien przyczynić się do obniżenia cen energii dla gospodarstw domowych. Termin zatwierdzenia zmian taryf przez prezesa URE będzie uzależniony od jakości składanych przez sprzedawców wniosków. Ostateczne wyniki rekalkulacji taryf będą kluczowym czynnikiem w analizach co do kolejnych kroków w zakresie regulacji cen energii – odpowiada na pytania serwisu Money.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W mniej oficjalnych rozmowach słyszymy, iż na dziś utrzymanie aktualnego mechanizmu mrożenia cen do końca bieżącego roku jest adekwatnie pewne, choć jednocześnie widać tu subtelne różnice zarysowujące się pomiędzy koalicjantami.

To oczywiste, iż przedłużymy ten mechanizm także na czwarty kwartał – przekonuje istotny polityk KO. A co jeżeli ceny rynkowe ułożą się tak, iż mrożenie nie będzie wymagane z ekonomicznego punktu widzenia? – jeżeli możemy to działanie utrzymać dużo mniejszym kosztem, to warto je przedłużyć – stwierdza rozmówca serwisu.

Idź do oryginalnego materiału