Mostostal Kielce będzie wspierał budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

1 miesiąc temu

Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował we wtorek (9 kwietnia) prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.

Wskazane przez Westinghouse firmy to: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator z Grupy Przemysłowej Baltic, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak, Energomontaż-Północ Gdynia oraz Mostostal Kielce specjalizujący się w budownictwie infrastrukturalnym.Proces wyboru został przeprowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymagań zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego – poinformował amerykański koncern. Jak przekazała firma, to część procesu przygotowania do fazy wykonawczej projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, ale wyselekcjonowane firmy będą mogły wspierać inne europejskie projekty Westinghouse, np. w Bułgarii czy w Ukrainie.

Cały polski program jądrowy ma charakter transformacyjny i ma znaczący wpływ na całą gospodarkę – powiedział Patrick Fragman. Tworzymy nie tylko narzędzie do produkcji energii elektrycznej i ciepła, ale całą gałąź przemysłu z zapleczem naukowo-technicznym – dodał.

Jak wyjaśnił Fragman, Westinghouse wraz z firmą Bechtel pracowało przez ostatnie dwa lata nad tworzeniem łańcuchów dostaw w Polsce oraz wyborem i kwalifikacjami firm, które będą w nich uczestniczyć. „Wyselekcjonowaliśmy siedem polskich firm, które mogłyby od razu przystąpić do prac nad poszczególnymi modułami” – zaznaczył.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej – na Pomorzu – miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Poprzedni rząd wskazał jako partnera do tej budowy konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zatwierdzenie wyboru lokalizacji pod drugą elektrownię miałoby nastąpić w 2028 r., a budowa miałaby się rozpocząć w 2032 r. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r.Idź do oryginalnego materiału