Morawiecki chce sam zrzec się immunitetu. "Bardzo chętnie, nie chcę się kryć"

8 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Mateusz Morawiecki skomentował decyzję o złożeniu wniosku przez Adama Bodnara o uchylenie mu immunitetu. Jak zapowiedział, sam chętnie się go zrzeknie.
Co się stało: W czwartek 16 stycznia do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Mateuszowi Morawieckiemu. Skierował go minister sprawiedliwości Adam Bodnar, a dotyczy niedoszłych wyborów kopertowych z 2020 roku, kiedy Morawiecki był premierem. Zdaniem prokuratury polityk, pełniąc obowiązki premiera RP, mógł popełnić przestępstwo przekroczenia uprawnień. "Działał na szkodę interesu publicznego (...) oraz doprowadził do bezcelowego, nieefektywnego i nieuzasadnionego wydatkowania środków publicznych w łącznej kwocie nie mniejszej niż 56 mln zł na szkodę Skarbu Państwa" - czytamy. Jak przekazała rzeczniczka Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak Morawieckiemu grozi choćby 3 lata pozbawienia wolności.


REKLAMA


Morawiecki komentuje: Poseł PiS na antenie TV Republika powiedział, iż sam chętnie zrzeknie się immunitetu. - Mogę powiedzieć tak: uchylajcie, ścigajcie, ja osobiście sam, bardzo chętnie zrzeknę się immunitetu, gdyż nie chcę się kryć za żadnym immunitetem, a w sprawie zasadniczej, jestem przekonany o tym, iż prawda się obroni. Wtedy wykonywałem zapisy konstytucji o konieczności organizacji wyborów korespondencyjnych - powiedział Morawiecki. Jak dodał, "gdyby tego nie zrobił, to niewykluczone, teraz pan Bodnar z panem Tuskiem również wnioskowaliby o zniesienie immunitetu".


Zobacz wideo Morawiecki podsumowuje rok rządów Tuska: Nie ma CPK, nie ma atomu, jest drożyzna


Wybory korespondencyjne: Poprzednie wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego z powodu pandemii COVID-19. Według propozycji rządu, zamiast PKW organizatorem miała być Poczta Polska, która karty wyborcze miała przysyłać do domów w kopertach. Poczcie powierzono druk kart, mimo iż formalnie nowe prawo jeszcze nie obowiązywało. Druk kosztował około 70 milionów złotych. 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, iż głosowanie nie może odbyć się w takiej formie tego dnia, ponieważ organ został pozbawiony instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. Ostatecznie pierwsza tura wyborów odbyła się 28 czerwca w tradycyjnej formie.
Przeczytaj także: "Immunitet Mateusza Morawieckiego zagrożony. Prokuratura: Sprawa jest bardzo prosta".Źródła: TV Republika, Gov.pl, IAR
Idź do oryginalnego materiału