Mocne słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Nie zostawił suchej nitki na rządzie Donalda Tuska

2 dni temu

– o ile jest to prawda, iż drastycznie spadły dochody spółek Skarbu Państwa w ostatnim czasie, to chciałbym zapytać, jakie są tego powody – pytał prezydent Andrzej Duda w czasie wywiadu z red. M. Rachoniem, który odbił się szerokim echem w mediach. Prezydent w wywiadzie dla Telewizji Republika podczas rozpoczynającego się Szczytu NATO koncentrował się głównie na kwestiach dotyczących polskiego bezpieczeństwa. Nie stronił jednak od ostrej krytyki rządu Donalda Tuska. Cała rozmowa to najmocniejsza recenzja koalicji 13 grudnia, jaką dotychczas słyszeliśmy.

– Zapewniam, iż będę czynił ze swojej strony wszystko, żeby poziom wydatków na obronność nie został obniżony. Musimy zmodernizować naszą armię, a także chcemy mieć taki potencjał obronny, aby nikt nie odważył się nas zaatakować. To najważniejszy cel, jaki chcemy osiągnąć – mówił prezydent.

Prezydent pytany był o ocenę decyzji Szczytu z 2008 roku, gdy wbrew apelom Prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych nie przyłączono Ukrainy i Gruzji do struktur NATO.

– Dzisiaj widzimy, jak tragiczna to była decyzja innych państw – poza Polską i Stanami Zjednoczonymi, aby się nie godzić na przyjęcie Ukrainy i Gruzji – mówił. Wskazał, iż zwyciężyła wówczas zasada business as usual, czyli interesów prowadzonych z Rosją kosztem bezpieczeństwa w regionie. Dodał, iż „decyzja została tak naprawdę zablokowana przez Niemcy i Francję”.

Zdaniem Prezydenta skutkiem tej błędnej decyzji podjętej przez państwa europejskie była rosyjska napaść na Gruzję, przed którą przestrzegał śp. Lech Kaczyński.

– Dzisiaj sytuacja jest znacznie trudniejsza, bo wtedy zarówno Ukraina, jak i Gruzja były wolnymi państwami, na które nikt nie napadł, które nie toczyły żadnej wojny – akcentował.

Zdecydowanie najgłośniej w mediach rezonowały te fragmenty wywiadu, w których prezydent recenzował rządy koalicji 13 grudnia.

Jeden z internautów zebrał wszystkie najmocniejsze fragmenty wspomnianej rozmowy dotyczące tych wątków:

Hit dnia!
Zrobiłem montaż najmocniejszych fragmentów dzisiejszego wywiadu Prezydenta Dudy.

Takiej nieprawdopodobnej orki na rządzie Tuska nie widziałem od samego początku rządu Koalicji 13 Grudnia.

Niewiarygodnie mocny, do bólu szczery i powalający na ziemię.
Podajcie dalej. pic.twitter.com/Ao3ABWJJwW

— Max Hübner (@HubnerrMax) July 10, 2024

Prezydent wspominał o sytuacji gospodarczej po przejęciu władzy w Polsce przez PO i pytał wprost:

– Gdzie są pieniądze Polaków, gdy rządy Platformy wróciły?

Prezydent Andrzej Duda wspominał też o tym, iż w ciągu ostatniego pół roku doszło do “drastycznego łamania prawa i konstytucji” i przypomniał o siłowym zajęciu TVP i prokuratury.

– Każdego dnia łamią prawo, bo są ustanowieni w sposób nielegalny – mówił prezydent o ludziach Tuska i Bodnara, którzy w jego ocenie nielegalnie zajmują stanowiska w prokuraturze.

Prezydent Duda zapewnił, iż wszystkie te zachowania i przejawy łamania prawa zostaną w przyszłości rozliczone.

Idź do oryginalnego materiału