– Chciałbym być na nowo otoczony młodymi ludźmi, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich chętnych, aby zgłaszali się do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego – apelował marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Nie jest to jednak ani jedyny ani najważniejszy powód utworzenia tego ciała.
Wniosek o takie rozszerzenie i kontynuację działającego do tej pory forum młodzieży złożył zarząd województwa.
Sejmik wyraził zgodę na utworzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego i nadanie mu statutu. Wcześniej przewodniczący sejmiku Rafał Bartek przypomniał, iż jest to kontynuacja wcześniejszych inicjatyw. – Województwo opolskie należało do prekursorów działań na rzecz młodzieży – mówił podczas przed sesyjnej konferencji prasowej.
Także wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca przypomniał, iż województwo opolskie było jednym z prekursorów w dawaniu młodym możliwości wyrażania swoich opinii w sprawach ważnych dla regionu. – Mieliśmy trzy kadencje forum młodzieży, a teraz przechodzimy na wyższy poziom i zgodnie z ustawą o samorządzie województwa, powstanie sejmik młodzieżowy. To powstanie poprzedziły trzymiesięczne konsultacje we wszystkich powiatach województwa opolskiego. Mamy dzisiaj kształt tego ciała, które będzie doradzać we wszystkich kwestiach związanych z młodzieżą.
Młodzieżowy sejmik będzie powoływany na trzyletnią kadencję i zasiądą w nim 24 osoby po dwie osoby z każdego powiatu, w wieku od 15 do 22 lat. – Bardzo nam zależało żeby była to reprezentacja powiatowa – mówił Kubalańca. – Ruszamy z zespołem, który będzie wyłaniał kandydatów, którzy muszą się zgłosić sami z poparciem 20 osób, albo swoich gminnych rad młodzieżowych lub organizacji zajmujących się młodzieżą. Nabór do sejmiku przewidujemy od 3 do 17 marca, a uroczystą inaugurację jego działalności zaplanowaliśmy na 30 kwietnia.
Jak obiecuje marszałek Andrzej Buła opiekę na MSWO roztoczy Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego z Barbara Kamińską a także biuro sejmiku województwa opolskiego. – Liczymy się z tym, iż będziemy młodych obsługiwać pod względem organizacyjnym i finansowym. Liczymy na ich dużą kreatywność – stąd aż dwa parasole opieki – żartował marszałek.
Tradycyjnie podczas sesji zaprezentowano jedną z wojewódzkich placówek ochrony zdrowia. O funkcjonowaniu Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu mówiła jego dyrektor, Małgorzata Sobel. Centrum jest szpitalem o trzech poziomach referencyjnych, a więc trafiają tam kobiety z najbardziej skomplikowanymi problemami zdrowotnymi. Tutaj ma miejsce 40% porodów w regionie. W ciągu ostatnich dwóch lat w szpitalu zainwestowano około 20 milionów złotych, zarówno w sale dla matek i dzieci, sale porodowe, jak i pozostałą infrastrukturę. Tutaj także realizowane są ważne programy profilaktyczne i zdrowotne, łącznie z tym najnowszym, „Szansa na rodzicielstwo”, którym umożliwia parom mającym problemy z zajściem w ciążę, m.in. pogłębioną diagnostykę, leczenie i zapłodnienie in vitro.
Z ochroną zdrowia związana była też jedna z podejmowanych uchwał – zmiana statutu Ośrodka Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych. Przyjęta zmiana pozawala na rozszerzenie działalności Ośrodka i stworzenie w jego ramach Opolskiego Inkubatora Społecznego. Inkubator powstanie w Opolu, a jego budowa ma być dofinansowana z funduszy unijnych.
Zupełnie niecodziennym wydarzeniem na sesji było powitanie wojewody Moniki Jurek. Po raz pierwszy od wielu lat miejsce przygotowane na sali posiedzeń dla wojewody zostało zajęte, bo przez ostatnie lata wojewodowie nie uczestniczyli w sesjach. Monika Jurek zapewniła, iż w miarę możliwości w każdej kolejnej sesji będzie uczestniczyć.
Fot. melonik, UMWO