Innowacje wspierające transformację energetyczną
Program Seed Fund wspiera wczesne etapy badań nad czystą energią i umożliwia naukowcom z różnych wydziałów MIT rozwijanie przełomowych pomysłów związanych z dekarbonizacją. W tegorocznej edycji zgłoszono 41 propozycji od 63 naukowców z 21 jednostek uczelni. Jak podkreślił William H. Green, dyrektor MITEI:
„Program Seed Fund daje naukowcom możliwość zaproponowania badań, które uważają za najbardziej innowacyjne i mogące realnie wpłynąć na walkę ze zmianami klimatu”.
Od początku działania programu wsparcie otrzymało już 226 projektów na łączną kwotę 29,8 mln dolarów. Finansowanie pochodzi od członków założycieli i partnerów MITEI, a także od darczyńców filantropijnych.
Siedem projektów zmieniających przyszłość energii
Wśród tegorocznych projektów znalazła się analiza potencjału Afryki w zakresie zrównoważonej energii i usuwania CO2 z atmosfery. Zespół badawczy stworzy ramy oceny ścieżek dekarbonizacji oraz ich wpływu społecznego i środowiskowego, traktując Afrykę jako zbiór subregionów. Kolejny projekt zakłada wykorzystanie robotyki do poprawy efektywności i bezpieczeństwa infrastruktury OZE. Naukowcy chcą umożliwić operatorom nadzorowanie flot uczących się robotów, które będą coraz mniej zależne od stałego nadzoru człowieka.
Inny zespół pracuje nad technologią, która może uczynić amoniak praktycznym nośnikiem wodoru dzięki obniżeniu kosztów energetycznych procesu jego rozkładu. W obszarze elektromobilności badacze opracowują cyfrowe bliźniaki baterii EV, pozwalające na szybsze ładowanie i prognozowanie usterek. Naukowcy podejmą również próbę opracowania bardziej zrównoważonych metod recyklingu metali ziem rzadkich, stosując proces redox-mediated electrosorption napędzany energią elektryczną.
Technologie dla neutralności klimatycznej
Kolejna inicjatywa dotyczy nowatorskich materiałów do przechwytywania CO2. Badacze z MIT opracowali mikroporowate półprzewodniki, które mogą wykorzystać gradienty pola elektrycznego do bardziej efektywnej separacji gazów. Może to otworzyć nowe możliwości w obszarze wychwytywania dwutlenku węgla i wspierać działania na rzecz neutralności klimatycznej.
Ostatni z wybranych projektów odpowiada na rosnące potrzeby energetyczne centrów danych, które w 2023 roku zużyły 4,4% całkowitej energii elektrycznej w USA. Do 2030 roku ich udział może się podwoić. Nowe oprogramowanie DecarbAI, bazujące na sztucznej inteligencji, pomoże przyspieszyć procesy planowania sieci i integracji OZE, co ma najważniejsze znaczenie dla transformacji energetycznej i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw.
MITEI inwestuje w przyszłość energii
MIT, wspierając badania o tak szerokim zasięgu i innowacyjnym charakterze, potwierdza swoje zaangażowanie w poszukiwanie rozwiązań niezbędnych do skutecznej walki ze zmianami klimatu. Program Seed Fund jest ważnym narzędziem przyspieszającym prace nad nowymi technologiami, które mogą w niedalekiej przyszłości zmienić oblicze globalnej energetyki.
Zobacz również:- ORLEN, MIT i Cambridge razem na rzecz transformacji energetycznej Europy
- AI jako problem i rozwiązanie. MIT analizuje wpływ sztucznej inteligencji na energetykę
- MIT Energy Conference 2025: liderzy branży energetycznej o przyszłości OZE, roli AI i konieczności modernizacji sieci przesyłowych
Źródło: MITEI