Mateusz Falkowski
Doktor filozofii. Magisterium i doktorat obronił w Instytucie Filozofii UW. Autor książek: „Kryteria sprzedajnej manifestacji” (wspólnie z Markiem Sobczykiem), „O maszynach. T. 1. Wiek XVII a filozofia techniki”, „Twórca i perspektywy”. Współtwórca kina grawitacyjnego; w latach 2005-2014 działał w ramach warszawskiej inicjatywy kulturotwórczej „Orgia Myśli”. w tej chwili wykładowca w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz poznańskiej School of Form; prezes Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi.
Z Mateuszem Falkowskim, prezesem Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Z każdym dniem maszyny zdobywają nad nami przewagę; z każdym dniem stajemy się coraz bardziej służebni wobec nich; co dzień kolejni ludzie zamieniają się w doglądających je niewolników, co dzień kolejni ludzie poświęcają pracę całego życia sprawie rozwoju mechanicznego życia. Rezultat jest wprawdzie kwestią czasu, ale nikt myślący prawdziwie filozoficznie nie może wątpić w nadejście dnia, w którym maszyny zdobędą zwierzchność nad całym światem i jego mieszkańcami.
Samuel Butler
Rola „panów i posiadaczy przyrody” była ambicją łączącą skrycie konkwistadora, kupca korzennego, bankiera, przemysłowca i naukowca bez względu na to, jak bardzo różne mogą wydawać się ich powołania i cele. Nauka i technika od samego zarania podsycały te wybujałe ambicje i aroganckie uroszczenia.
Lewis Mumford
Pora, by człowiek przejął stery.
John Glenn
- Kim był Lewis Mumford? Proszę odszyfrować tytuł jego książki „Mit maszyny. Pentagon władzy”.
- Czym jest współczesna megamaszyna? Z jakich elementów się składa?
- (…) tak zwana „zaawansowana” myśl zarówno naukowa, jak i techniczna w lwiej części poświęcona jest sposobom tuczenia maszyny przez wprzęganie w jej mechanizmy kolejnych ludzi, a nie przejawia ani krzty troski o to, co zostanie z życia człowieka, o ile nie powstrzyma się tego procesu.
Kim są kapłani współczesnej megamaszyny?
- Kto korzysta, a kto traci na działaniu systemu, o którym pisze Mumford?
- Jakie są najważniejsze lekcje dla zwykłych obywateli z lektury książki?
- Czy lepsza przyszłość jest możliwa? Czy człowiek dziś może przejąć stery megamaszyny?
- Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?
Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0