Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia: Nowe przepisy nie zakazują spalania drewna w gospodarstwach domowych

5 godzin temu
Czas1 min

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oficjalne wyjaśnienie w sprawie nowych regulacji dotyczących drewna energetycznego, dementując pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o rzekomym zakazie spalania drewna w gospodarstwach domowych i kominkach.

W komunikacie z 8 maja 2025 roku resort podkreśla, iż rozporządzenie w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego nie obejmuje swoim zakresem indywidualnych gospodarstw domowych. Przepisy odnoszą się wyłącznie do tzw. energetyki zawodowej, czyli sektora zajmującego się produkcją, przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej na dużą skalę.

„Rozporządzenie nie wprowadza zakazu dla spalania drewna w indywidualnych gospodarstwach domowych czy kominkach” – czytamy w jednoznacznym stanowisku ministerstwa.

Kluczowe jest rozróżnienie pojęć zastosowanych w regulacji. Drewno energetyczne definiowane jest jako „surowiec drzewny nieprzydatny przemysłowo lub o ograniczonych możliwościach jego wykorzystania w sektorze innym niż energetyczny”. W rozporządzeniu surowiec ten zostanie podzielony na dwie kategorie: drewno okrągłe i surowiec niestanowiący drewna okrągłego.

Ministerstwo wyraźnie zaznacza: „Pojęcie drewna energetycznego nie jest równoważne z pojęciem drewna opałowego!”.

Nowe rozporządzenie zostało wydane na podstawie delegacji zawartej w ustawie o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2024 r. poz. 1361, z późn. zm.), która reguluje wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w instalacjach OZE. Głównym celem wprowadzanych przepisów jest wyeliminowanie praktyki spalania w energetyce zawodowej drewna, które mogłoby zostać wykorzystane przemysłowo w bardziej efektywny ekonomicznie sposób.

Zakres rozporządzenia jest ściśle ograniczony delegacją ustawową i dotyczy wyłącznie surowca drzewnego zdefiniowanego w ustawie o odnawialnych źródłach energii jako drewno energetyczne, nie ingerując w możliwość wykorzystania drewna opałowego przez indywidualnych odbiorców.

Kwestia wykorzystania biomasy drzewnej jako paliwa wpisuje się w szerszy kontekst transformacji energetycznej i dążenia do zrównoważonego rozwoju. Drewno, jako odnawialne źródło energii, odgrywa istotną rolę w miksie energetycznym wielu gospodarstw domowych, szczególnie na terenach wiejskich. Wprowadzane regulacje koncentrują się na optymalizacji wykorzystania surowca drzewnego w skali przemysłowej, promując kaskadowe wykorzystanie biomasy – najpierw jako surowca w przemyśle drzewnym i meblarskim, a dopiero w ostateczności jako paliwa energetycznego. Takie podejście zgodne jest z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym i efektywnego zarządzania zasobami naturalnymi, przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb indywidualnych odbiorców, dla których drewno często stanowi podstawowe i ekonomicznie dostępne źródło ogrzewania. Ministerstwo zaznacza, iż przyszłe regulacje będą przez cały czas dążyć do równoważenia celów środowiskowych z potrzebami społeczno-ekonomicznymi obywateli.

Źródło: MKiŚ

Idź do oryginalnego materiału