Minister kultury zapowiada socjalne zabezpieczenie artystów i powstanie funduszu wsparcia

4 godzin temu
Zdjęcie: Hanna Wróblewska (autor: Radek Pietruszka/PAP)


Złożyliśmy wniosek o wprowadzenie do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o zabezpieczeniu społecznym osób wykonujących zawód artystyczny – poinformowała minister kultury Hanna Wróblewska. W projekcie ma się pojawić mechanizm gwarantujący artystom stałe ubezpieczenie.

Chodzi o to, żeby grupa ludzi tak ważna dla naszej tożsamości, kultury, naszego państwa zyskała coś, co powinna mieć – wkluczenie w system ubezpieczeń społecznych. Miło jest mi powiedzieć, iż dziś złożyliśmy wniosek o wprowadzenie projektu ustawy o specjalnym zabezpieczeniu artystek i artystów do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej szefowa MKiDN Hanna Wróblewska.

W projekcie ustawy będzie zapisany mechanizm gwarantujący artystom stałe ubezpieczenie.

Przekazała, iż ustawa jest projektem własnym MKiDN. „W pracy nad ustawą oparliśmy się nie tylko na rozmowach z różnymi środowiskami, ale oparliśmy się na badaniach” – dodała.

Kto może być artystą?

Szefowa MKiDN zapowiedziała również powstanie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Dysponentem tego funduszu będzie Instytut Artysty Zawodowego, który będzie także przyznawał status artysty.

Podczas konferencji ministra poinformowała, iż Fundusz Wsparcia Artystów Zawodowych ma być źródłem finansowania dopłaty do składek społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla artystów. Dysponentem funduszu będzie Instytut Artysty Zawodowego.

W ramach Instytutu Artysty Zawodowego będzie działać bardzo szeroka komisja opiniująca, stworzona z przedstawicieli środowisk twórczych i artystycznych. Zgodnie z naszą propozycją to będzie 90 osób – powiedziała. Dodała, iż w skład komisji wejdą również przedstawiciele resortu kultury, ministerstwa pracy oraz ZUS.

Wróblewska wyjaśniła, iż „z puli komisji opiniującej będą wyłaniane trzyosobowe zespoły, które będą podejmowały decyzję o przyznaniu statusu artysty”.

Od tych decyzji będą odwołania bądź do ministra kultury, bądź na drodze sądowej do WSA. Prócz tego proponujemy, by w Instytucie Artysty Zawodowego działała rada programowo-naukowa weryfikująca działanie systemu, a to, co jest dla nas bardzo ważne – także taka rada, która byłaby odpowiedzialna za stałe badanie sytuacji i rekomendowanie systemów reagowania – mówiła.

Idź do oryginalnego materiału