Miliard ludzi żyje w miejscach, gdzie gleba jest skażona metalami ciężkimi

4 godzin temu

Nawet 17% pól uprawnych na świecie zawiera w sobie arsen, kadm, kobalt, chrom, miedź, nikiel czy ołów. Zagraża to zdrowiu osób, które spożywają żywność pochodzącą z tych gleb. Problem w dużej mierze dotyczy obszaru Eurazji.

Badanie opublikowane na łamach „Science” dowodzi, iż blisko 1,4 mld ludzi mieszka na obszarach, gdzie stan gleb zagraża ich zdrowiu. Tymczasem WHO podaje, iż z powodu metali ciężkich 600 mln osób każdego roku zapada na choroby, a 420 tys. umiera.

Ocena globalnego stanu gleb

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Chin wspólnie ocenili globalną jakość gleb. Badanie zostało przeprowadzone dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Połączenie machnie learningu i analiz przeprowadzanych regionalnie, pozwoliło na wyciągnięcie wniosków na szerszą skalę.

– To badanie poszerza istniejącą dotąd wiedzę na temat zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi. Pokazuje też, jak bardzo niedoceniony był dotąd ten problem oraz jak poważne stanowi zagrożenie dla ekosystemów, jakości wody, ludzkiego zdrowia i bezpieczeństwa żywnościowego – ocenia prof. Miguel Motas z University of Murcia.

Czytaj też: Mapa drzew, czyli jak inteligentnie zarządzać zielenią

Kluczowe znaczenie dla wzrostu roślin ma 30 cm wierzchniej warstwy gleby. To na tej głębokości korzeni się większość roślin. Analiza naukowców została przeprowadzana na około 1500 badań i zebranych właśnie wierzchniej warstwy pól w 800 tys. lokalizacji.

Zdaniem naukowców problem będzie się ciagle pogłębiał ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wydobycie pewnych metali.

Pola uprawne w Eurazji

Według wyników badań między 14 a 17% gleb jest skażonych metalami ciężkimi. To około 242 mln ha.

– Okazało się także, iż od 900 mln do 1,4 mld ludzi żyje na obszarach, gdzie gleba jest zanieczyszczona. To ogromna liczba, około 11-18% populacji – mówi prof. Jerome Nriagu z University of Michigan i jeden z autorów badania.

Czytaj też: Transport morski z systemem handlu emisjami. choćby Chiny i Indie są na tak

Nie wszędzie poziom stężenia metali ciężkich jest równomierny i wynikający z tych samych czynników.

W samych Chinach problem dotyczy około 19% powierzchni pól. Przyczyny upatrywane są w działalności ludzkiej. W Indiach ten poziom jest choćby wyższy. Najbardziej rozpowszechnionym metalem ciężkim jest kadm, a jego największe stężenie wykryto w południowej i wschodniej części Azji, części Bliskiego Wschodu i Afryki. W przypadku Europy stwierdzono, iż 28% gleb państw członkowskich Unii zawiera nadmierny poziom przynajmniej jednego metalu ciężkiego. W tym przypadku dane dotyczą jednak wszystkich gleb, a nie jedynie tych wykorzystywanych na cele rolnicze.

Dla naukowców szczególnym zaskoczeniem było rozpoznanie nowego obszaru wysokiego ryzyka przebiegającego w Eurazji. Przebiega tam wąsko ciągnący się „korytarz wzbogacony w metale”. Jego istnienie jest związane z historyczną obecnością kopalń, a także z naturalnymi procesami wietrzenia skał bogatych w metale.

Mapa gleb skażonych metalami ciężkimi. Czerwone plamy to tzw. „korytarz wzbogacony w metale”. Źródło: Science

Zdjęcie: Freepik/wirestock

Źródło: Science Media Center

Idź do oryginalnego materiału