Mijanka w sondażu prezydenckim, Mentzen zalicza ostry spadek. Nowe badanie CBOS

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl // Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Najnowszy sondaż prezydencki CBOS pokazał, iż w ostatnim czasie doszło do poważnych zmian poparcia dla niektórych kandydatów. W porównaniu z poprzednim badaniem sporo stracił Sławomir Mentzen. Z kolei inny kandydat po raz pierwszy zanotował tak dobry wynik.
Trzaskowski liderem, drugi Nawrocki: Nowe badanie CBOS przeprowadzono w dniach 7-9 kwietnia. Respondentów zapytano, na kogo z przedstawionej im listy kandydatów najchętniej oddaliby głos w wyborach prezydenckich. Pierwsze miejsce zajął kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski z wynikiem 33 proc. To spadek o jeden punkt procentowy w porównaniu z sondażem CBOS przeprowadzonym w dniach 17-20 marca. Drugi był popierany przez PiS Karol Nawrocki, którego wskazało 25 proc. badanych (wzrost o dwa punkty procentowe).


REKLAMA


Spadek Mentzena, Zandberg wyprzedził Hołownię: Trzecie miejsce zajął Sławomir Mentzen. Kandydata Konfederacji wskazało 17 proc. badanych. To wynik aż o cztery punkty procentowe gorszy niż w marcu. Czwarty był lider partii Razem Adrian Zandberg, który po raz pierwszy wyprzedził kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołownię. Zandberga wskazało 5 proc. respondentów (wzrost o dwa punkty procentowe), Hołownię 4 proc. (bez zmian w porównaniu z marcem). Na dalszych pozycjach znaleźli się Grzegorz Braun (3 proc.), Magdalena Biejat (2 proc.), Marek Jakubiak i Krzysztof Stanowski (obaj po 1 proc.). Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 1 proc. poparcia. 7 proc. badanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".


Zobacz wideo Zandberg uderza w Mentzena: jeżeli ktoś umie liczyć...


Poziom mobilizacji elektoratów: CBOS zapytał też uczestników sondażu, na ile procent są pewni, iż w wyborach zagłosują na kandydata, którego wskazali w sondażu. "Wśród wszystkich rywali wyborczego wyścigu najsilniej zmobilizowany i tym samym potencjalnie najbardziej stabilny elektorat mają dwaj najbardziej liczący się kandydaci: Rafał Trzaskowski oraz Karol Nawrocki. Pewność, z jaką ich wyborcy zapowiadają poparcie tych kandydatur w wyborach, wynosi średnio: 96,3 proc. dla elektoratu Rafała Trzaskowskiego i 95,6 proc. w przypadku zwolenników Karola Nawrockiego. Dość pewne elektoraty mają także Sławomir Mentzen oraz Adrian Zandberg, średnie prawdopodobieństwo poparcia w wyborach przez ich aktualnych zwolenników wynosi odpowiednio: 90,4 proc. oraz 89,2 proc. Stosunkowo najsłabiej zmobilizowani i potencjalnie najbardziej skłonni do zmiany preferencji pozostają zwolennicy Szymona Hołowni (83,5 proc.)" - czytamy w analizie CBOS.


Zawyżone wyniki sondażowe Mentzena: Aktualną sytuację w wyścigu prezydenckim skomentował w rozmowie z Gazeta.pl dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Ekspert stwierdził, iż "Karol Nawrocki wciąż ma przed I turą dużo większe rezerwy wyborców niż np. Rafał Trzaskowski". Politolog powiedział też, iż scenariusz, w którym Sławomir Mentzen wchodzi do drugiej tury, jest w jego ocenie "skrajnie nieprawdopodobny". - To, co widzimy w sondażach, to wyniki zawyżone względem rzeczywistej sytuacji. Peak poparcia dla Mentzena nastąpił zbyt wcześnie, przez co ów kandydat skupił na sobie uwagę opinii publicznej. Część jego zwolenników dopiero zaczyna poznawać swojego kandydata, a to prawdopodobnie będzie się negatywnie odbijać na słupkach - stwierdził dr Maciej Onasz.
Więcej: Przeczytaj też artykuł "Media: Sławomir Mentzen jednak nie podejmie walki w sądzie z Hołownią. Ujawniono powód".Źródła: CBOS, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału