Tłumy mieszkańców gminy Lubin pojawiło się dzisiaj w Szklarach Górnych, by wspólnie i radośnie świętować Dzień Niepodległości. Tradycyjnie odbył się biało – czerwony korowód, podczas którego uczestnicy obejrzeli krótkie inscenizacje patriotyczne. Na czele marszu szedł marszałek Józef Piłsudski, w rolę którego wcielił się wójt gminy, Tadeusz Kielan.
11 listopada mieszkańcy gminy Lubin tradycyjnie spotkali się w Szklarach Górnych. Uroczystości zainaugurowała msza święta odprawiona w miejscowym kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości przeszli w biało – czerwonym korowodzie pod Obelisk Niepodległości. Podczas marszu, pochód kilkukrotnie się zatrzymywał, by wspólnie przeżyć najnowszą historię Polski od odzyskania niepodległości po narodziny Solidarności.
-Wolność, suwerenność, niepodległość. Te słowa brzmią dziś w wyjątkowy sposób, nabierają wyjątkowego charakteru. W takim dniu, jak dziś, nie możemy zapominać, iż wolność nie jest nam dana raz na zawsze, wolność stale trzeba zdobywać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmagania. Całym sobą płacisz za wolność. Niech te słowa papieża Jana Pawła II będą dla nas drogowskazem, ale i pewnego rodzaju przestrogą, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy w ten chłodny dzień przybyli tutaj, by wspólnie świętować odzyskanie niepodległości i cieszyć się wolnością – powiedział wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan.
Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce pod Obeliskiem Niepodległości. Kwiaty złożyli m.in. poseł Piotr Borys, który przyjechał do Szklar Górnych prosto z uroczystości w Lubinie, wójt Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy, Norbert Grabowski, radni gminy, przedstawiciele gminnych instytucji, szkół, jednostek OSP.
Podczas pikniku niepodległościowego, organizatorzy częstowali gości żołnierską grochówką, była okazja do sprawdzenia swojej celności na strzelnicy sportowej, a na pobliskim Orliku odbył się turniej piłkarski z udziałem m.in. Michała Nalepy, obrońcy KGHM Zagłębia Lubin.
Uroczystości rocznicowe w gminie Lubin odbyły się także w Siedlcach i Raszówce.